NVIDIA: GeForce RTX 2080 Ti ma wady, ale nie powiemy jakie
30 października jako jeden z pierwszych publicystów na świecie wyciągnąłem na światło dzienne sprawę awarii i problemów z kartami graficznymi GeForce RTX 2080 Ti. Przez kilka wcześniejszych tygodni na forum dyskusyjnym GeForce.com oraz m.in. na Reddicie przybywały kolejne doniesienia od świeżo upieczonych posiadaczy tych kart, które najczęściej po paru dniach od montażu zaczęły szwankować, a niektóre z nich zwyczajnie padały po kilku dniach. Niecałe dwa tygodnie później pisałem o pojawieniu się nowej wersji kart GeForce RTX 2080 Ti, wyposażonych w układy pamięci GDDR6 Samsunga, zamiast Microna. Nowe karty zaczęto też pakować w zmienione opakowania - zamiast ciemnej szarości, dominuje w nich czerń.
NVIDIA oświadcza, że tak naprawdę nic nie oświadcza, a jedynie deklaruje, że oświadcza, że być może pomoże.
Nabywca karty graficznej, która kosztuje ponad 5000 złotych i jest obecnie najdroższą konsumencką kartą na rynku, oczekuje od niej wysokiej jakości wykonania, nie wspominając oczywiście o wydajności. Okazuje się, że Nvidia idąc za obecnymi trendami w różnych sektorach branży IT, nawet przy tak drogich produktach nie radzi sobie z QA (Quality Assurance), a więc zwyczajnie z przeprowadzaniem testów produktów wprowadzanych do sprzedaży. Najwięcej doniesień o wadach kart GeForce RTX 2080 Ti dotyczyło modelu Founders Edition, a więc kart sprzedawanych bezpośrednio przez Nvidię. Firma w oświadczeniu dla mediów, komentując sprawę po ponad dwóch tygodniach stwierdza, że "Ograniczona liczba uciekinierów z testów wczesnych partii wywołała problemy obserwowane przez nabywców kart RTX 2080 Ti Founders Edition. Stoimy w gotowości by pomóc wszystkim klientom, którzy doświadczają problemów. Prosimy skontaktować się poprzez www.nvidia.com/support, chat na żywo z ekipą wsparcia technicznego Nvidia (albo wyślij nam e-mai), a my zajmiemy się tym."
GeForce RTX 2080 Ti - problemy z pamięciami GDDR6
Brzmi słodko, otwarcie i szczerze, prawda? Nvidia wciąż nie chce ujawnić, co tak naprawdę jest przyczyną wszystkich problemów, z którymi borykać się musieli nabywcy bardzo drogich kart graficznych. Sprawa musi być bardzo tajemnicza i trzymana w grubym sejfie, gdyż sam u swoich źródeł nie byłem w stanie uzyskać jakichkolwiek informacji na ten temat. W tej sprawie wszyscy nabierają wody w usta. Oświadczenie firmy zdaje się brzmieć jak tekst, którego nie napisał nikt z działu wsparcia technicznego, ani nawet od PR-u, a prawnicy. Samo określenie "test escapes" jest w branży niespotykane i nie mam do końca pewności, czy w pełni właściwie je przetłumaczyłem jako "uciekinierzy z testów". Zwrot ten jednak ma, wbrew pozorom, bardzo duże znaczenie. Nvidia nie przyznaje, co konkretnie nawaliło i stwierdza jedynie, że coś umknęło jej uwadze. Nie wiemy czy wadliwe egzemplarze zostały źle przetestowane przed pakowaniem, czy może... w ogóle nikt ich nie testował? Pozostawienie tej kwestii w formie tak otwartej to wprost ochrona przed ewentualnymi pozwami ze strony konsumentów. To w tej branży tak działa, choć rzadko się z tego korzysta. Sprawa jednak nie dotyczy chińskich lampek USB z AliExpress, a najdroższych na rynku konsumenckich kart graficznych. W oświadczeniu jest też inne stwierdzenie, które ewidentnie napisali prawnicy. Stwierdza się w nim, że "Stoimy w gotowości by pomóc (...)". Na pierwszy rzut oka brzmi zachęcająco i prokonsumencko. To nie jest żadna teoria spiskowa - tymi słowy Nvidia obiecuje, że będzie w gotowości by pomóc, a nie że pomoże każdemu nabywcy wadliwej karty. To kolejne zabezpieczenie przed pozwami. Sprawa wciąż jest rozwojowa, bo docierają do mnie nowe doniesienia. Spodziewajcie się kolejnej publikacji na ten temat.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
18
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
182
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91