Kandydatka na prezydenta USA chce rozbić monopol gigantów IT
Giganci branży technologicznej tacy, jak Amazon, Google, Facebook czy Apple to praktycznie monopoliści w swoich dziedzinach aktywności. Często jednak ich działania, klienci biorą za pewnik i nie widzą w nich nic złego, skoro oferują im tak dużo usług. Jednak indywidualne państwa, bądź całe organizacje międzynarodowe jak Unia Europejska regularnie nakładają kary na niektóre z firm technologicznych. Wtedy też można sobie bardziej uświadomić, że jednak pewne praktyki są naprawdę niekorzystne dla konsumentów. Kiedyś rząd amerykański chciał rozbić Microsoft na dwie mniejsze spółki. Podobny pomysł ma teraz kandydująca na prezydenta USA senatorka Elizabeth Warren w odniesieniu do kilku wyżej wymienionych potentatów z Doliny Krzemowej.
Elizabeth Warren uważa, że firmy technologiczne takie, jak Facebook czy Google zahamowały innowację, wykorzystały prywatne dane jako walutę i ucierpiały przez nie mniejsze firmy.
Warren w ramach obietnicy wyborczej planuje zaprowadzić porządek z firmami takimi jak Amazon, Google, Facebook i Apple. Rozbijając je na mniejsze firmy senatorka z partii Demokratów chciałaby promować większą konkurencję w sektorze technologii. Warren uzasadnia swoje stanowisko zaznaczając, że wiele z tego typu korporacji wykupowało rywalizujące firmy jak na przykład Facebook przejął Instagram. – Zdemolowali konkurencję, używając naszych prywatnych danych jako waluty i przesunęli zasady gry tak aby by pozostałym było bardzo trudno – napisała na blogu kandydatka na prezydenta USA. – Zahamowali innowację i ucierpiały przez nich małe firmy – dodała. Demokratyczna senator chciałaby powołać organy regulacyjne zajmujące się dużymi transakcjami, takimi jak wykupieniem Whatsapp i Instagrama przez Facebook, czy też podobnymi działaniami Amazon i Google.
Google nie przekonało Komisji Europejskiej do zawarcia ugody
Warren ponadto proponuje aby firmy takie, jak Google i Amazon nie mogły oferować własnych produktów na platformach handlowych, które udostępniają. Carl Szabo z firmy NetChoice uważa, że senator Warren jest w błędzie myśląc, że w branży technologicznej brak jest konkurencji. Jego zdaniem wybór w dostępie do dóbr, usług i możliwości w Internecie jest większy niż kiedykolwiek. Jednak z postulatami demokratycznej kandydatki na prezydenta zgodzili się Charlotte Slaiman z Public Knowledge, która uważa, że potrzebne są nowe legislacje, które promowałyby większą konkurencję na platformach cyfrowych, aby łatwiej było młodym, innowacyjnym firmom osiągnąć sukces. Ponadto, Tim Wu, ekspert ds. prawnych w Internecie napisał na Twitterze, że tego typu głosy są istotne w debacie publicznej. Warto podkreślić, że ten temat jest newralgiczny dla polityki. W końcu firmy technologiczne oferują ogromne darowizny finansowe na cele polityczne. Google w 2018 wydało 21 mln, Amazon 14,2 mln a Facebook 12,62 mln USD na dotacje na rzecz partii politycznych.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4