Opera Touch - nowa przeglądarka mobilna z funkcją Flow
Wiele razy słyszeliśmy zapewnienia producentów przeglądarek internetowych o zupełnie nowych doświadczeniach i rewolucyjnej szybkości wyświetlania stron WWW, jakie mogą zapewnić nam ich produkty. Rzeczywistość zazwyczaj szybko weryfikuje obietnice. Opera Software właśnie opublikowała zupełnie nową przeglądarkę internetowa przeznaczoną dla urządzeń mobilnych – w Operze Touch nie tylko wykorzystano nieszablonowe rozwiązania w wyglądzie i zachowaniu interfejsu, to na co stawia chiński właściciel przeglądarki to… odpowiedni Flow. I jeszcze jedno: błyskawiczna synchronizacja danych ze stacjonarna przeglądarką i innymi aplikacjami Opera Software.
Rewolucja w świecie mobilnych przeglądarek? Nie tym razem, ale rozwiązania ułatwiające nawigację jedną ręką na smartfonie oraz szybką synchronizację danych dają nadzieję w przyszłości, że Opera Touch wyrośnie na coś lepszego od pozostałych przeglądarek obsługiwanych przez dotykowy interfejs.
Po zaktualizowaniu stacjonarnej Opery i zainstalowaniu Opery Touch na smartfonie lub tablecie (edycja 1.0 dostępna jest dla urządzeń z Androidem w Sklepie Google Play oraz iPhone'a i iPada w Apple App Store) otrzymujemy parę zgrabnie zsynchronizowanych aplikacji. Na pasku adresu desktopowej wersji Opery pojawiła się dodatkowa ikona – symbol strzałki, którego kliknięcie powoduje wysłanie adresu bezpośrednio na tablicę nazwaną Mój Flow, co w praktyce sprowadza się do przekazania strony do wszystkich zsynchronizowanych przez wspólne konto Opery przeglądarek, w tym Opery Touch zainstalowanej na smartfonie.
Google zakłada kaganiec reklamodawcom w przeglądarce Chrome
Rozwiązanie takie przypomina nieco działanie aplikacji Pocket, której zadaniem jest przechowywanie treści przeznaczonych do przeczytania później. Ot, kolejny wariant zapamiętanych zakładek. W przypadku Opery Touch synchronizacja danych z inną przeglądarką idzie o krok dalej – mobilny browser zapamiętuje ostatnio otwierane lub odświeżane strony w oknie stacjonarnej przeglądarki i prezentuje odsyłacze do nich na stronie startowej Opery Touch. Ma to praktyczne zastosowania: przyda się do dokończenia przerwanego surfowania lub… podglądania poczynań kogoś, kto właśnie korzysta z naszego komputera.
Opera 50 ze skryptem blokującym strony kopiące kryptowaluty
Opera Touch wprowadza jeszcze dwie nowinki do świata mobilnych przeglądarek: przede wszystkim została wyposażona w natywny mechanizm blokowania reklam, co może wpłynąć na zaoszczędzenie kilkudziesięciu megabajtów koniecznych do wyświetlania obrazków marketingowych. Druga z nowości to zabezpieczenie przed cryptojackingiem i próbami wykorzystania kodu strony w celu pozyskiwania kryptowalut. Może się przydać, jeśli rzeczywiście błąkamy się po internetowych rubieżach, które magicznie wysysają moc obliczeniową z naszych maszynek i błyskawicznie drenują baterię. Pozostałe elementy wyposażenia Opery Touch właściwie nie odbiegają od standardów wyznaczonych przez konkurencję.
Premiera przeglądarki Opera 49: przeglądaj, gadaj i oglądaj filmy VR
Nowa karta Mój Flow w desktopowej edycji Opery 52. Przyda się do notowania adresów i wpisywania krótkich notatek, które odczytamy na smartfonie, w oknie Opera Touch.
Położony centralnie, w dolnej części okna przeglądarki przycisk wyszukiwania oferuje dodatkową funkcjonalność – przytrzymanie na nim palca spowoduje rozwinięcie okrągłego menu z szybkim dostępem do skanera kodów QR, listy otwartych kart, wyszukiwarki (w tym głosowej) i opcji odświeżania stron. Działa to sprawnie i jest całkiem wygodne, szczególnie jeśli posługujemy się tylko jedną ręką. Nowy, mobilny browser Opera Software został jednak pozbawiony kilku przydatnych opcji związanych z prywatnością, a zestaw opcji konfiguracyjnych sprowadzono do zaledwie kilku elementów. Na tym etapie rozwoju Opera Touch może zyskać wprawdzie uznanie za mechanizm synchronizacji przeglądanych stron i opcje tworzenia notatek w Opera Flow, ale to zdecydowanie za mało, by zdetronizować Google Chrome.
Mozilla Firefox Quantum - nowa wersja przeglądarki internetowej
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57