Internet Explorer - Warto zaktualizować go do najnowszej wersji
W ostatnich dniach Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla systemu Windows 8, jego użytkownicy powinni zainstalować aktualizację 8.1, aby dalej otrzymywać poprawki bezpieczeństwa. Nie było to jednak jedyne oprogramowanie tej firmy, które pożegnało się z aktualizacjami – zakończenia wsparcia doczekały się także starsze wersje przeglądarki Internet Explorer. Teraz na poprawki może liczyć jedynie Internet Explorer 11, małym wyjątkiem jest system Vista, bo w jej przypadku wersja ta nie jest dostępna. Choć nie jest to najpopularniejszy wybór internautów i na ogół sięgają oni po zupełnie inne aplikacje, zdecydowanie warto dokonać aktualizacji do najnowszej edycji. Komponenty w niej zawarte i biblioteki, jakich dostarcza, są wykorzystywane także przez oprogramowanie firm trzecich.
Microsoft zrywa ze starymi wersjami Internet Explorera.
Nowe zasady obowiązują od 12 stycznia. Teraz na nowe łatki bezpieczeństwa mogą liczyć przede wszystkim użytkownicy Internet Explorera 11 – dotyczy to m.in. Windows 7, Windows 8.1, Windows Server 2008 R2 i Windows Server 2012 R2. Osoby posiadające na swoich komputerach system Windows Vista z dodatkiem SP2 nie są w stanie dokonać aktualizacji, firma nie udostępniła nowych wersji IE, więc wciąż będzie publikowała w Windows Update poprawki dla Internet Explorera 9. Lepszym wyborem i tak będzie Chrome, Opera lub Firefox, bo radzą sobie one z nowoczesnymi stronami internetowymi znacznie lepiej, niż leciwa już przecież wersja IE.
Pat Altimore, specjalista z Microsoft wyjaśnił, dlaczego warto zaktualizować przeglądarkę, nawet jeżeli z Internet Explorera na co dzień nie korzystamy. Zawiera ona moduły używane przez inne aplikacje, zarówno systemowe, jak i dostarczane przez zewnętrznych programistów. Jest to m.in. silnik renderujący MSHTML.dll, kontrolka webowa ieframe.dll i biblioteka odpowiedzialna za obsługę Windows Internet Protocol Handler WinInet.dll. Aktualizacja Internet Explorera powoduje więc zaktualizowanie wszystkich tych elementów. Dostarczanie poprawek to także ważna kwestia – dziury w wymienionych składnikach mają wymiar globalny, warto więc zainstalować najnowszą dostępną wersję IE i korzystać z poprawek wydawanych przez Microsoft. Niemalże każde miesięczne biuletyny wspominają o lukach związanych z tymi komponentami.
Próba usuwania IE to raczej zły pomysł - nic na tym nie zyskamy.
Rozwiązaniem nie jest także usuwanie Internet Explorera, które możemy wykonać w zakładce „włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows” z klasycznego panelu sterowania. Przeglądarka zostanie co prawda zdezaktywowana, ale jej komponenty będą wciąż dostępne w systemie i wykorzystywane przez inne oprogramowanie. Niestety, nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się IE, to jeden z kluczowych składników całego systemu, a architektury tej nie da się zmienić ot tak. W związku z ryzykiem, jakie niosą ze sobą nieaktualne biblioteki, najlepiej zostawić ten program w spokoju i cyklicznie instalować poprawki zabezpieczeń.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78