Intel planuje pamięci PLC dla SSD. Będą tanie i pojemne
Do tej pory większość dysków SSD w segmencie konsumenckim używało kości pamięci MLC, TLC, QLC, a w produktach biznesowych także SLC i eMLC. Kolejnym rozdziałem tej historii może okazać się technologia Penta-Level Cell (PLC, czyli 5 bitów na komórkę NAND) zapowiedziana wcześniej w sierpniu przez Toshibę. Od teraz z japońską firmą będzie konkurować także Intel. Dzięki kościom pamięci PLC nośniki SSD zyskają większą pojemność, a przy okazji będą przystępniejsze cenowo. Niestety odbędzie się to kosztem dwóch innych parametrów i nie wiadomo, czy ostatecznie na rynku konsumenckim odczujemy z tego korzyści. Niemniej warto przyjrzeć się temu, nad czym pracują "Niebiescy". Intel zapowiedział prace nad dyskami SSD opartymi o PLC. Mają być one tańsze i pojemniejsze, ale również wolniejsze i mniej trwałe.
Intel zapowiedział prace nad dyskami SSD opartymi o PLC. Mają być one tańsze i pojemniejsze, ale również wolniejsze i mniej trwałe.
W minioną środę Intel zapowiedział, że opracuje swoje rozwiązania PLC, idąc w ślady Toshiby, która ogłosiła rozpoczęcie prac nad tą technologią w sierpniu. Niebiescy stawiają przy tym na technikę z bramkami pływającymi aniżeli rozwiązania typu Charge Trap Flash. Zdaniem Intela bramki pływające umożliwiają uzyskanie większej gęstości upakowania danych. Dzięki temu w przyszłości nośniki SSD Intela oparte o PLC będą tańsze i pojemniejsze. Z drugiej zaś strony - będą także mniej trwałe wolniejsze od pamięci QLC.
Intel zapowiada nowe dyski SSD 665p z pamięcią 3D QLC NAND
Wraz ze wzrostem liczby bitów na komórkę rośnie też liczba ich stanów napięcia (w PLC jest ich aż 32). W rezultacie spada prędkość zapisu i odczytu sekwencyjnego. W modelach z buforem SLC, jeśli wykroczymy poza niego, różnica pomiędzy TLC a QLC w zapisie tego typu jest niemal czterokrotna i spada do poziomu HDD (lub nawet poniżej). Opierając się na tej dedukcji, portal Ars Technica uważa, że dyski SSD Intela bazujące na PLC będą niszowe i stosowane w NAS-ach lub centrach danych. Ich głównym atutem ma być pojemność, ale wydaje się, że nie zmieni to sytuacji na rynku konsumenckim. Z kolei według PCGamesN dzięki pracy nad technologiami PLC będą mogły bardziej rozwinąć się także nośniki TLC i QLC.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27