Intel Neural Compute Stick 2 - sieć neuronowa dostępna w pendrive
Tworzenie prototypów urządzeń Internetu rzeczy, uczenie AI i wdrażanie aplikacji głębokiej sieci neuronowej (DNN) - wszystko to ma być szybsze i prostsze dzięki dzięki niewielkiemu, bezwentylatorowemu zestawowi do nauki głębokiego uczenia, zaprojektowanemu do wsparcia przy projektowaniu i uczeniu nowej generacji inteligentnych urządzeń. I to wszystko po podłączeniu do portu USB urządzenie wyglądającego jak zwykły pendrive. Mowa o Intel Neural Compute Stick 2 (Intel NCS 2). To już druga generacja tego modelu. Wykorzystywany on może być do nauki robotów przemysłowych, inteligentnych urządzeń medycznych, ale także do bardziej amatorskich zastosowań jak drony.
Zainteresowanie poprzednim modelem NCS było tak duże, że Intel miał problemy z zaspokojeniem popytu
NCS2 firmy Intel to w zasadzie samodzielna sieć neuronowa na pendrive'ie. Urządzenie ma sprawić, że rozwój technologii wyposażonej w AI będzie szybszy i łatwiejszy. Zasadniczo pozwala to na tworzenie algorytmów sztucznej inteligencji i systemów rozpoznania obrazów lokalnie (np. na laptopie) bez konieczności połączenia z chmurą lub nawet z Internetem. Użytkownicy muszą po prostu uruchomić go na systemie operacyjnym, a ich maszyn powinna posiadać port USB 3.0. Steen Graham, dyrektor generalny Intela do spraw IoT, powiedział, że pierwsza generacja NCS była tak popularna, że firma nie nadążała za popytem. Sprzedano "dziesiątki tysięcy" tych zestawów.
Intel prezentuje modem 5G. Najpierw pojawi się w telefonach Apple
Tym razem koncern bardziej przygotował się do zaspokojenia rynku, stwierdził Graham. Sercem NCS2 jest Intel Movidius Myriad X VPU - najnowsza generacja procesorów Intel VPU (Vision processing unit). Jest to jednostka typu SoC, która posiada 16 rdzeni przetwarzających (zwanych rdzeniami SHAVE) oraz dedykowany sprzętowy akcelerator sieci neuronowej. Całość, zdaniem producenta, zapewnić ma wysoką wydajność i aplikacje wnioskowania AI - wszystko przy niskim poborze mocy. Myriad X przeznaczony jest głównie do maszynowego rozpoznawania obrazów.
Nowa kamera wykrywania głębi Intel D435i z układem IMU
To dzięki tej jednostce, jak twierdzi producent, rożne urządzenia (roboty, IoT) mogą w czasie rzeczywistym widzieć, rozpoznawać i reagować na bodźce wizualne. Dzięki większej liczbie rdzeni obliczeniowych i dedykowanemu akceleratorowi sprzętowemu, Intel NCS 2 zapewnia do ośmiokrotny wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji Intel Neural Compute Stick. wiele NCS2 można połączyć razem, więc komputer może używać kilku naraz. Wymagany system operacyjny to Ubuntu 16.04.3 LTS (64 bit), CentOS 7.4 (64 bit) lub Windows 10 (64 bit). Cena urządzenia to 99 dolarów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4