Intel N50 - kolejna energooszczędna jednostka z rodziny Alder Lake-N przetestowana w Geekbench. Wynik jest dość... skromny
Od czasu pojawienia się procesorów z serii Intel Alder Lake-N minęło już trochę czasu i można przyznać, że spora część energooszczędnych jednostek jest bardzo wydajna - szczególnie jeśli spojrzymy na aspekty poboru mocy. Bez problemu można ich używać do emulacji retro gier czy też codziennej pracy. Do sieci trafiły właśnie testy najsłabszego przedstawiciela z tej rodziny - Intel N50. Procesor ten oferuje zintegrowany układ graficzny oraz względnie przeciętną wydajność.
W bazie benchmarku Geekbench pojawiły się wyniki procesora Intel N50. Jednostka ta należąca do rodziny Alder Lake-N okazuje się najsłabszym układem z całej serii.
Intel N100 - energooszczędny procesor potrafi zaskoczyć wydajnością oraz minimalnym poborem mocy
Nie tak dawno na PurePC omawiany był wynik procesora Intel N100, który również należy do tej samej rodziny co tytułowy Intel N50. Procesor pomimo swojego niskiego poboru mocy charakteryzował się całkiem przyzwoitą wydajnością. Szkoda, że tego samego nie można powiedzieć właśnie o jednostce N50. Układ ten składa się z dwóch rdzeni typu Efficient o maksymalnym taktowaniu 3,4 GHz (standardowe 997 MHz). Jego bazowe TDP zostało ustalone na 6 W. Warte wspomnienia, że mamy do czynienia z zintegrowanym układem graficznym (Intel UHD), który ma na pokładzie 16 jednostek operacyjnych (EU). Procesor jest w stanie obsłużyć również pamięci RAM w standardzie DDR4 (3200 MT/s) oraz DDR5 (4800 MT/s). "Na papierze" nie jest więc najgorzej, jednak jego wynik w benchmarku Geekbench 6.1.0 nie zachwyca.

Porównanie wydajności procesora Intel N50
Geekbench 6.1.0
punkty (więcej = lepiej)
Intel Alder Lake-N - nowa seria energooszczędnych procesorów z rdzeniami typu Efficient. Intel N95 w bazie GeekBench
Intel N50 na tle swoich braci wypada bardzo blado. We wspomnianym teście uzyskał on wynik 1054 punktów dla pojedynczego rdzenia (Single-Core) oraz 1388 punktów dla pozycji Multi-Core, czyli określenia wydajności w przypadku użycia wielu rdzeni. Od razu rzuca się w oczy brak obsługi Hyper-threadingu, więc wielozadaniowość na tym procesorze będzie zwyczajnie "kuleć". Nawet w zestawieniu go z wieloletnimi procesorami, które można nazwać już "wiekowymi", jego rezultaty są dość marne. Największą zaletą będzie oczywiście niski pobór mocy, natomiast dużo lepszym wyborem okaże się Intel N97 lub Intel N100.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7