Intel inwestuje miliony w 22 nm proces produkcji
Firma Intel Corporation ogłosiła dziś, że zainwestuje kwotę między 6 miliardów a 8 miliardów dolarów w technologie produkcyjne nowej generacji w swoich obiektach w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja ta sfinansuje wdrożenie nowego, 22-nanometrowego procesu produkcyjnego w kilku już istniejących amerykańskich fabrykach Intela, jak również budowę nowej fabryki (popularnie zwanej „fab”) w Oregonie. Projekty te pozwolą na stworzenie od 6 tysięcy do 8 tysięcy miejsc pracy w branży budowlanej oraz od 800 do 1000 nowych etatów dla wysokiej klasy inżynierów. Choć Intel generuje około trzech czwartych swojego przychodu poza USA, to jednocześnie właśnie w USA ulokowane jest trzy czwarte produkcji mikroprocesorów.
- Dzisiejsza zapowiedź odzwierciedla kolejny etap realizacji Prawa Moore’a i jest wyrazem naszego zobowiązania aby nadal inwestować w przyszłość Intela i Ameryki – powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intela. – Odczuwalnym niemal natychmiast skutkiem naszej wielomiliardowej inwestycji będą tysiące nowych miejsc pracy powstałych przy budowie nowej fabryki i modernizacji czterech innych, jak również dobrze płatne posady dla wysokiej klasy specjalistów, którzy będą pracować w fabie.
Branża komputerowa osiągnęła w tym roku przełom, jakim jest milion komputerów PC dostarczanych każdego dnia. Zmodernizowane fabryki Intela zapewnią moc przerobową niezbędną do utrzymania tendencji wzrostowej w segmencie komputerów PC, jak również innych segmentów rynku, w których obecny jest Intel, takich jak urządzenia mobilne czy wbudowane.Nowe inwestycje wzmacniają pozycję Intela jako światowego lidera w produkcji najbardziej zaawansowanych półprzewodników. Początek prac badawczo-rozwojowych w budowanej od podstaw fabryce Intela w Oregonie, mającej nosić nazwę „D1X”, zaplanowany jest na 2013 rok. Ponadto, do nowego procesu produkcyjnego mają zostać dostosowane cztery już istniejące fabryki Intela w Arizonie (znane jako Fab 12 i Fab 32) oraz Oregonie (D1C i D1D).
- Intel wytwarza średnio 10 miliardów tranzystorów na sekundę. Nasze fabryki produkują najbardziej zaawansowane technologie komputerowe na świecie, a nowe inwestycje pozwolą na wprowadzenie w nich innowacji na niespotykaną wcześniej skalę - powiedział Brian Krzanich, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Manufacturing and Supply Chain. – Intel i cały świat nowych technologii znajdują się w samym sercu tych przyszłych zmian. Wbrew obiegowym opiniom, możemy podtrzymywać rozwój przemysłu w Stanach Zjednoczonych, skupiając się właśnie na branżach przyszłości.
Nowy wydatek kapitałowy nawiązuje do zapowiedzi Intela z lutego 2009 roku o nieustannej modernizacji procesu produkcyjnego. Działania te zaowocowały 32-nanometrowym procesem technologicznym, w oparciu o który produkowane są chipy używane dziś w komputerach osobistych, serwerach, urządzeniach wbudowanych i mobilnych na całym świecie. Pierwsze mikroprocesory Intela wykonane w 22-nm procesie technologicznym (nazwa kodowa „Ivy Bridge”) wejdą do produkcji pod koniec 2011 roku i zapewnią jeszcze wyższy poziom wydajności i efektywności energetycznej. Kontynuacja prac nad udoskonalaniem procesu technologicznego pozwala na dodanie kolejnych, zupełnie nowych cech i funkcjonalności, umożliwiając produkcję zgrabniejszych, wydajniejszych i dłużej pracujących na baterii urządzeń przy jednoczesnym obniżeniu ich ceny.
Źródło: Intel
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4