Intel Core i9-7980XE - der8auer podkręcił chip do 6,1 GHz
Wśród naszych newsów pewnie nie raz znajdziecie informacje dotyczącego czegoś, z czym nigdy nie mieliście do czynienia. Mówimy tutaj na przykład o "skalpowaniu" procesora, czyli usuwaniu z niego odpromiennika ciepła, oraz podkręcaniu chipów przy pomocy ekstremalnych środków (np. ciekły azot). Jeśli zatem chcielibyście poczytać o czymś bardziej powszechnym, cóż, lepiej przewińcie wybierzcie inny temat, bowiem tutaj mamy kumulację właśnie dwóch wymienionych wyżej zjawisk. Żeby jeszcze było ciekawiej, dotyczą one wartego niespełna 2000 dolarów 18-rdzeniowego/36-wątkowego układu Intel Core i9-7980XE. Za całą robotę zabrał się specjalista od takich zadań, czyli popularny der8auer.
Już uzyskanie taktowania 5,5 GHz wymagało ustawienia napięcia na wartości 1,45 V. Już wtedy sam procesor pobierał wtedy ok. 840 W. Nie trzeba chyba zatem dodawać, że przy dalszych próbach podkręcania chipu pobór prądu wzrastał bezlitośnie i przekraczał nawet granicę 1000 W.
Overclocker otrzymał już możliwość sprawdzenia nowego topowego procesora Intela właściwie pod każdym kątem i - trzeba przyznać - przetestował go właściwie do granic wytrzymałości. W celu podkręcenia chipu niezbędne było zdjęcie firmowego odpromiennika ciepła i zastąpienie go własną pastą termoprzewodzącą. Jak widać na załączonych zdjęciach, znalazła ona się właściwie na całej powierzchni PCB - ten zabieg wpłynął na lepsze rozproszenie ciepła, pozwalając tym samym na podkręcenie o dodatkowe 400 MHz. Podczas overclockingu do schłodzenia układu wykorzystano ciekły azot. Już pierwsze rezultaty były bardzo zadowalające - Core i9-7980XE udało się ustawić na częstotliwości 5,6 GHz, co z kolei przełożyło się na świetne wyniki w Cinebenchu R15. Dla testu jednego wątku procesor uzyskał 237 punktów, natomiast w teście wielowątkowym - 5635 pkt.
Intel Core i9-7980XE - pierwsze wyniki 18-rdzeniowego CPU
Już uzyskanie taktowania 5,5 GHz wymagało ustawienia napięcia na wartości 1,45 V. Wtedy natężenie na linii 12 V wynosiło aż 70 A, co oznaczało, że sam procesor pobierał wtedy ok. 840 W. Nie trzeba chyba zatem dodawać, że przy dalszych próbach podkręcania chipu pobór prądu wzrastał bezlitośnie i przekraczał nawet granicę 1000 W. W każdym razie maksymalna granica, do której dotarł chip to 6,1 GHz - dla takiej wartości możliwe było ukończenie testu (dla wszystkich rdzeni i wątków) w R15. A co z temperaturami? Cóż, działy się ciekawe rzeczy - pomimo zastosowania ciekłego azotu, którego temperatura oscyluje w granicach -197°C, Intel Core i9-7980XE bez większego problemu przekraczał 0 stopni Celsjusza. To tylko pokazuje, jak gorącym układem może być flagowy Skylake-X. O chłodzeniu powietrzem zapomnijcie.
High-endowe procesory Intel Skylake-X HCC nadal z glutem!
Jeśli jeszcze Wam mało ekstremalnych wartości, popatrzcie tylko na wyniki, jakie uzyskał niniejszy procesor (podkręcony do 5,5 GHz) w połączeniu z kartą graficzną NVIDIA Titan Xp z modulowanymi wartościami napięcia, która pracowała z taktowaniem 2445 MHz. W 3DMarku 11 udało się uzyskać 45 705 punktów w 3D Mark 11, w 3DMark Fire Strike - 35782 punktów, natomiast w 3D Mark Vantage - 120425 punktów. Dowody znajdują się powyżej. Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły na temat samej operacji, zapraszamy do samego źródła, czyli poniższego filmiku der8auera (w języku angielskim).
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7