Google hojnie nagrodzi za znalezienie dziury w Chrome OS
Błędy w oprogramowaniu są niestety normą i dotyczą zarówno bardzo prostych aplikacji, jak i rozbudowanych pakietów i całych systemów operacyjnych. Nie da się ich uniknąć, należy jednak dbać o to, aby były szybko odkrywane i usuwane – dzięki temu można uniknąć niespodziewanych problemów, a także zabezpieczyć użytkowników przez ich wpływem, także pod względem bezpieczeństwa. Niektóre firmy prowadzą specjalne programy wynagradzania zewnętrznych deweloperów: za znalezienie podatności i stworzenie narzędzia, które może je wykorzystać, otrzymamy nagrodę, a błąd zostanie oczywiście załatany. Prym wiedzie tutaj Google, które prowadzi równolegle kilka takich programów. Teraz firma postanowiła znacznie podnieść wynagrodzenia za odkrywanie błędów w przeglądarce Chrome i systemie wykorzystywanym w Chromebookach.
Teraz za znalezienie błędów w Chrome i Chrome OS otrzymamy nawet 100 tysięcy dolarów - warto szukać podatności.
Idea Chromebooków nie jest już niczym nowym – to niewielkie, lekkie i stosunkowo niedrogie komputery z nieco ograniczoną specyfikacją, a działające pod kontrolą systemu operacyjnego Google Chrome OS. Całość bazuje na jądrze Linuksa i wywodzi się z przeglądarki Chrome – system ten nie jest więc ogromnie rozbudowany, służy głównie do uruchamiania aplikacji internetowych, a więc jest kierowany w stronę niewymagających użytkowników. Takie założenie czynią z niego dobry wybór dla wielu osób, ale i znacznie poprawiają jego bezpieczeństwo. Nie znajdziemy tu bowiem modułów, które mogłyby stanowić wyraźne zagrożenie, lub które umożliwiają instalowanie nieznanego oprogramowania.
Chrome OS mimo wszystko nie jest idealny i również w nim da się znaleźć dziury. W zeszłym roku jeden z odkrywców zgłosił błąd umożliwiający przejęcie kontroli nad systemem przez podatność występującą w trybie gościa. Otrzymał za to jedną z największych nagród, bo aż 50 tysięcy dolarów. Od tamtego czasu panuje jednak cisza i podobnych zgłoszeń nie ma. Google wie, że mimo to dziury istnieją. Zarząd firmy postanowił więc dodatkowo zmotywować badaczy i podniósł górną granicę wynagrodzeń do aż 100 tysięcy dolarów. Jeżeli rozważacie zajmowanie się bezpieczeństwem komputerowym i analizowanie dziur w oprogramowaniu, jest to wyraźny sygnał, że naprawdę warto – tzw. białe kapelusze, które wykrywają błędy i dzielą się ze światem informacjami na ich temat, mogą liczyć na hojne wynagrodzenia.
Nowy program wynagrodzeń udoskonali mechanizm bezpiecznego pobierania plików.
Oprócz tego Google… uruchomiło kolejny program wynagrodzeń. Tym razem jest on związany z możliwością obejścia mechanizmu bezpiecznego pobierania plików – przeglądarka Chrome, system Chrome OS i ich pochodne skanują pobierane pliki i chronią użytkowników przed wirusami, trojanami czy adware. Nowy program ma pomóc w jego udoskonaleniu i jeszcze lepszym zabezpieczeniu. Tutaj nagrody nie są jednak tak spektakularne. Liczyć możemy bowiem na maksymalnie 1000 dolarów za pojedynczy raport.