Enthusiast System Architecture

„Standardowy protokół komunikacyjny oferowany przez ESA udostępnia bogaty zestaw narzędzi służący dostrajaniu wydajności komputera. Narzędzia te oferują entuzjastom komputerów bardziej elastyczną i dokładniejszą kontrolę nad głównymi komponentami systemów”, powiedział Kevin Kettler, dyrektor techniczny w firmie Dell. „Na przykład, standard ESA wykorzystywany jest w unikalnej architekturze LightFX firmy Dell i ułatwi rozwój oświetlenia otoczenia w grach komputerowych”.
Nowy standard ESA oparty jest na istniejącej specyfikacji USB HID i zaprojektowany tak, by móc obsługiwać nowe możliwości monitorowania i kontroli takich komponentów komputerów jak obudowy, zasilacze oraz urządzenia do chłodzenia powietrznego i wodnego. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na przekazywanie informacji użytkownikom. Jednak istotne dane, takie jak informacje dotyczące temperatury, napięć czy przepływu powietrza, stały się dostępne w czasie rzeczywistym i są obecnie niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności komputerów. Dzięki ESA, producenci komponentów mogą teraz umieszczać w swoich urządzeniach różnorakie cyfrowe i analogowe czujniki, które w czasie rzeczywistym mogą przekazywać dane potrzebne do analizy i optymalizacji ogólnych warunków działania komputerów. Co więcej, udostępniane przez ESA funkcje logowania oferują producentom komputerów łatwą i tanią metodę identyfikowania i rozwiązywania problemów ze sprzętem.
„ESA to protokół komunikacyjny, który łączy kluczowe aspekty systemu”, powiedział Rahul Sood, dyrektor techniczny działu Global Gaming Business w firmie HP. „Dla HP najważniejszy jest fakt, że wykorzystując technologię ESA możemy zaoferować naszym klientom łatwo zauważalne korzyści”.
Wśród firm, które pracowały nad rozwojem specyfikacji ESA i wprowadzeniem sprzętu zgodnego z ESA znajdują się:
Główni producenci OEM: Dell i HP
Główni producenci komputerów: Alienware, Falcon Northwest i Maingear
Światowi producenci płyt głównych: ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI i XFX
Światowi producenci zasilaczy, obudów oraz urządzeń chłodzących: CoolerMaster, CoolIT Systems, PC Power & Cooling, SilverStone, Tagan, Thermaltake i Ultra
Kompatybilność i zgodność sprzętu ze specyfikacją ESA zapewniać będzie Allion, wiodąca organizacja zajmująca się testami w branży IT. Urządzenia, które uzyskają certyfikat ESA, opatrzone zostaną nowym logo ESA, co ułatwi klientom podejmowanie decyzji zakupowych.
Pierwsze zgodne z ESA komputery, płyty główne i pozostałe komponenty dostępne będą w ofercie partnerów biorących udział w opracowaniu standardu ESA poczynając od końca listopada bieżącego roku.
Dodatkowe informacje na temat technologii ESA uzyskać można tutaj
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Powiązane publikacje

Jaki Linux do gier? Który układ graficzny? Nowe statystyki ze Steam ukazują, jak wygląda granie w świecie Open Source (częściowo)
102
Cloudflare uruchamia system Pay Per Crawl dla monetyzacji botów AI szukających danych treningowych
9
Murena Find to wyszukiwarka, która szanuje prywatność. Alternatywa dla DuckDuckGo, która ma dużo wspólnego z Qwant
20
Facebook wkrótce zaakceptuje tylko rolki. Pionowy format wypiera inne, a Meta zdejmuje z niego ograniczenia
25
Wikimedia Foundation rezygnuje z testów i wprowadzenia funkcji AI. Funkcja podsumowań nie została uruchomiona
18Liczba komentarzy: 0
Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy. Zaloguj się i napisz pierwszy komentarz.