Dzięki General Motors będziemy mogli pożegnać się z brudnym ekranem. Odciski palców same z niego znikną
Przy świetnej technologii, jaką posiadamy obecnie, wyświetlacze w naszych smartfonach są coraz lepsze i oferują coraz więcej. Niestety każdy z nich ma jedną zasadniczą wadę, z którą musimy zmagać się każdego dnia - okropnie zbierają odciski palców i wszelkie inne zabrudzenia. Codziennie po kilka razy trzeba je przecierać i czyścić. Dzięki General Motors problem ten może w końcu zostać rozwiązany. Choć zapewne nie tak szybko, jak może się wydawać.
General Motors opatentował sposób na samoczyszczący się ekran dotykowy. Problem z odciskami palców i innymi zabrudzeniami, może już niebawem przestać istnieć.
CEO NVIDII twierdzi, że ChatGPT to jedna z najlepszych rzeczy, jaką kiedykolwiek stworzono dla informatyki
Często patenty wielkich firm przynoszą dość nowatorskie pomysły w życie. Z pewnością jednym z nich jest ten od General Motors. Amerykański koncern opracował właśnie wyświetlacze, które będą w stanie same się czyścić i dezynfekować. Dotychczasowa technologia uwzględnia ekrany z paletą barw, opartą na modelu RGB. Mamy więc diody LED, które potrafią świecić w trzech podstawowych barwach, uwzględniając ich natężenie. Rewolucyjne opracowanie General Motors opiera się na dodaniu czwartego piksela w matrycy, który byłby specjalnie dostrojony do światła ultrafioletowego. Następnie powierzchnia wyświetlacza ma zostać pokryta "warstwą fotokatalizatora, prawdopodobnie na bazie dwutlenku metalu". Gdy zostaje on wystawiony na promienie UV, zmienia swoje zdolności i przechodzi ze stanu, który odpycha wodę, w całkowicie przeciwny. Dzięki takiemu zabiegowi na powierzchni tworzy się cieniutka warstwa wody, która następnie jest utleniana.
ASML wyda nowe maszyny EUV, które umożliwią zejście poniżej litografii 2 nm. Intel planuje technologie 14A i 10A
W całym tym niesamowitym procesie wytwarzane są maleńkie cząsteczki wolnych rodników, które z kolei "atakują ściany komórkowe, cytoplazmę i DNA bakterii i grzybów". Tak więc materia organiczna zostaje po prostu zabita. Ciekawe jest również to, że rozkłada się także olej i inne zanieczyszczenia. Krok po kroku, całość "sama" się dezynfekuje i czyści. Kiedy usuniemy go ze słońca bądź lampy UV, wszystko wraca do normy. Znowu wykazuje właściwości hydrofobowe. Jednak żeby takie rozwiązanie miało zastosowanie w naszych smartfonach, potrzebny jest patent od GM. W przeciwnym razie musielibyśmy cały czas szukać promieni UV do dezynfekcji wyświetlacza. Pomysł polega na tym, żeby światło UV, które byłoby przez nas kontrolowane, emitowane było z bardzo bliskiej odległości, bezpośrednio do matrycy. Do wprowadzenia patentu w życie może upłynąć jeszcze trochę czasu, jednak warto poczekać, żeby tak fascynujące technologie zadomowiły się w naszym życiu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4