CorelDRAW Graphics Suite 2021 - szczegóły nowego oprogramowania do tworzenia grafiki wektorowej oraz edycji zdjęć
Wraz z nadejściem marca, kanadyjska firma Corel Corporations prezentuje swój najnowszy pakiet oprogramowania CorelDRAW Graphics Suite, do tworzenia grafiki komputerowej. Każdego roku programy wchodzące w skład pakietu otrzymują szereg nowości, dzięki którym tworzenie graficznych projektów staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Nie inaczej jest w tym roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, premiera pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2021 odbywa się w całości w zdalnej formie. Wzięliśmy udział w specjalnej wideokonferencji producenta, na której ujawniono szereg nowości. Podobnie jak w ubiegłym roku, CorelDRAW Graphics Suite 2021 będzie dostępny dla systemów Windows 10 oraz MacOS - w przypadku systemu Apple dochodzi teraz także natywna obsługa ARM M1.
Poznaliśmy szczegóły dotyczące nowości w oprogramowaniu CorelDRAW Graphics Suite 2021 do tworzenia grafiki komputerowej.
CorelDRAW Graphics Suite 2021 jest jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi, umożliwiających nie tylko tworzenie grafiki wektorowej, ale także edycję zdjęć (od teraz także fotografii wykonanych smartfonami i zapisanych w formacie HEIF), czcionek czy również przekształcanie map bitowych w edytowalne grafiki wektorowe. W tym roku doczekamy się także dużo bardziej rozbudowanej aplikacji o nazwie CorelDRAW.app, które będzie dostępne nie tylko z poziomu aplikacji internetowej, ale także jako osobny program dla iPadów z systemem iPadOS oraz aplikację zintegrowaną z programem Microsoft Teams. Ta ostatnia umożliwia m.in. przygotowywanie projektów w trakcie wirtualnych spotkań. Wystarczy zalogować się za pomocą firmowego konta użytkownika Microsoft 365, aby tworzyć nowe projekty oraz w czasie rzeczywistym przeglądać projekty wspólnie z członkami zespołu.
Skład pakietu CorelDRAW Graphics Suite 2021:
- CorelDRAW - program służący m.in. do tworzenia ilustracji wektorowych
- Corel Photo-Paint - aplikacja do edycji zdjęć
- Corel Font Manager - aplikacja do zarządzenia czcionkami
- Corel PowerTrace - narzędzie służące do zmiany map bitowych w grafiki wektorowe, wykorzystujące w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji
- Corel AfterShot HDR - rozbudowany edytor zdjęć, umożliwiający przygotowywanie projektów w formacie HDR, a także edycję fotografii wykonanych w bezstratnym formacie RAW
- CorelDRAW.app - możliwość logowania się do aplikacji internetowej z dowolnego miejsca na świecie by tworzyć graficzne projekty. CorelDRAW.app oferuje także opcję zezwolenia klientom oraz partnerom biznesowym na uzyskanie dostępu do plików w celu ich przejrzenia oraz dodania własnych adnotacji lub uwag
- CorelDRAW.app for iPad - dedykowana aplikacja dla iPadów z systemem iPadOS
- CorelDRAW.app for Microsoft Teams - aplikacja łącząca się z programem Microsoft Teams
Jakich nowości możemy się spodziewać w CorelDRAW Graphics Suite 2021? W przypadku głównego programu CorelDRAW otrzymamy dwie rozszerzone funkcje: Rysowanie w perspektywie (nowość) oraz Prowadnice (ulepszenie). W przypadku rysowania w perspektywie, użytkownik może wybrać jedno-, dwu- lub trzypunktową perspektywę, rysować lub dodawać istniejącą grupę obiektów na współdzielonej płaszczyźnie perspektywy oraz swobodnie przenosić i edytować obiekty. Dzięki funkcji prowadnicy, projektanci zyskali możliwość zarządzania niestandardowymi prowadnicami i mogą jednym kliknięciem przełączać widok ze skali rzeczywistej na wymiary strony. Nowością jest natomiast opcja przyciągania tylko do innych obiektów, która pozwala szybko i precyzyjnie przenosić i przekształcać elementy projektu dzięki możliwości włączania i wyłączania przyciągania.
Kilka nowości pojawiło się także w programie Corel Photo-Paint 2021. Pierwsza funkcjonalność wprowadzona w tegorocznej wersji oprogramowania to okno dokowane/inspektor dopasowań. Projektanci dzięki temu zyskują natychmiastowy dostęp do najważniejszych i najczęściej używanych filtrów, aby pracować w swobodny sposób (bez obaw o brak możliwości przywrócenia pierwotnych ustawień za pomocą jednego kliknięcia myszką) w czasie rzeczywistym i widząc kontekst oraz możliwość szybkiego wydzielania obiektów i obszarów na obrazkach przy użyciu nowego trybu dopasowania lokalnego. Dodatkowo mogą zapisywać ustawienia w celu ich późniejszego wykorzystania i dostosowywać ulubione filtry, aby móc od razu rozpocząć pracę. Drugą nowością jest zamiana kolorów dostępna bezpośrednio w oknie dokowanym / inspektorze dopasowań. Funkcja ta umożliwia precyzyjną modyfikację barwy, nasycenia oraz jasności określonych fragmentów obrazu. Dzięki ulepszonemu tokowi pracy z kolorami, projektanci mogą uzyskać bardziej naturalne rezultaty edycji zdjęć w czasie dużo krótszym niż dotychczas. Ostatnia nowość to możliwość obsługi formatu HEIF, czyli najprościej mówiąc zdjęć wykonanych wszystkimi smartfonami, w tym także iPhone'ami.
Jeśli chodzi o wsparcie systemów, to CorelDRAW Graphics Suite 2021 przygotowany został z myślą zarówno o Microsoft Windows jak również Apple macOS. W przypadku systemu Microsoftu, mowa konkretnie o Windows 10 w wersji przynajmniej 2004 lub nowszej. W przypadku macOS, wspierane są wersje Catalina 10.15 z najnowszymi poprawkami oraz Big Sur 11.0. Oprogramowanie jest już dostępne m.in. na stronie producenta. Cena całego pakietu wynosi 3199 złotych. Możemy także zakupić całość w formie abonamentu - wówczas koszt wynosi 1600 złotych na cały rok.
CorelDRAW 2021 dla systemu Microsoft Windows 10.
CorelDRAW 2021 w wersji dla systemu macOS.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78