Chrome zyska mechanizm blokowania API na stronach WWW
Dzisiejsze strony internetowe są znacznie bliżej pełnoprawnych aplikacji, niż dokumentów, które mogliśmy odnaleźć w sieci jeszcze dziesięć lat temu. Smartfony mają wbudowane czujniki ruchu, takie jak akcelerometry i żyroskopy. Czujniki te mają wiele przydatnych zastosowań, jednak mogą być również wykorzystywane do identyfikacji urządzenia nieświadomego użytkownika przy pomocy licznych API, co jest wynikiem niedoskonałości produkcyjnych ich systemów operacyjnych. Takie pomiary mogą być prowadzone ukradkiem przez wydawców stron internetowych lub reklamodawców i w ten sposób zostać wykorzystywane do śledzenia użytkowników w aplikacjach oraz stronach internetowych.
Publiczna premiera nowej funkcji planowana jest na dzień premiery Chrome w wersji 75, która trafi do użytkowników stabilnej wersji przeglądarki w przeciągu najbliższych miesięcy.
Jedną z popularnych metod szpiegowania internautów jest analiza czujników i żyroskopu znajdującego się w smartfonach. Niektóre strony internetowe pozyskują dane, którymi internauci nie dzielą się świadomie. Informacje o lokalizacji oraz wykonywanym ruchu w ciągu dnia mogły być wykorzystywane do identyfikacji tego, czy internauta znajduje się w samochodzie lub pociągu, a także ile czasu spędza w pracy i domu. Google postanowiło rozpocząć walkę z witrynami nagminnie wykorzystującymi wspomniane wyżej API, wprowadzając do przeglądarki Chrome w wersji Canary mechanizm aktywacji lub ręcznego wyłączania dostępu do czujników znajdujących się w komputerach i smartfonach przez strony internetowe.
Chrome na Androida otrzyma odświeżony panel zakładek
Dostęp do podzespołów rzeczonych urządzeń jest domyślnie włączony, aczkolwiek internauta ma możliwość łatwej dezaktywacji dostępu do czujników światła oraz usług lokalizacyjnych. Publiczna premiera nowej funkcji planowana jest na dzień premiery Chrome w wersji 75, która trafi do użytkowników stabilnej wersji przeglądarki w przeciągu najbliższych miesięcy. Jedną z form wykorzystywania podzespołów komputera przez twórców stron internetowych jest tzw. cryptomining, który jest jedną z wielu form wykorzystywania niewiedzy internautów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4