Chipset AMD B550 jednak obsłuży chipy Picasso i Pinnacle Ridge?
W sklepach powoli pojawiają się nowe płyty główne z nowym chipsetem AMD B550, które idealnie powinny nadać się do obsługi obecnej generacji procesorów Ryzen 3000 (Matisse), jak również przyszłych jednostek przeznaczonych na tą platformę (Renoir i Vermeer). Niestety, mimo tej samej podstawki nowe płyty nie powinny obsłużyć starszych procesorów Czerwonych. Jak jednak donosi uznany leakster @momomo_us, rzeczywistość okazuje się być bardziej łaskawa i nowe jednostki B550 radzą z chipami APU z serii Picasso (modele 3400G i 3200G) czy Pinnacle Ridge (rodzina Ryzen 2000 bez zintegrowanej grafiki). Czyżby więc AMD zmieniło swoje plany? O co w tym wszystkim chodzi?
Można by pomyśleć, że obsługa starszych chipów została dodana przez producenta płyty, ale co najciekawsze, w oficjalnym dzienniku zmian nie ma nic, co wskazywałoby na dodane wsparcie architektury Zen+ czy jakichkolwiek układów poprzednich generacji.
Leakster podzielił się zrzutami z programu CPU-Z, gdzie widzimy płytę główną ASUS TUF Gaming B550M-Plus współpracującą z procesorem APU Ryzen 5 3400G oraz układem Ryzen 5 2600X. Znana jest nie tylko dokładna wersja programu, ale również system BIOS w wersji 0608 (z dnia 15.06.2020). Można by pomyśleć, że obsługa tych chipów została dodana przez producenta płyty, ale co najciekawsze, w oficjalnym dzienniku zmian nie ma nic, co wskazywałoby na dodane wsparcie architektury Zen+ czy jakichkolwiek układów poprzednich generacji. Coś więcej mogłaby nam powiedzieć wersja oprogramowania AGESA, ale niestety brakuje takiej wzmianki.
Assassin's Creed Valhalla za darmo z procesorami AMD Ryzen 3000
Procesory AMD Zen 3 oficjalnie kompatybilne tylko z X570 i B550?
Czy to oznacza, że bez obaw można kupować nowe płyty B550 i starsze układy Ryzen? Cóż, jeszcze za wcześnie na wyrok, bo de facto nie mamy informacji odnośnie stabilności pracy takiego zestawu, ale niniejsza sytuacja daje nadzieję, że wsparcie rzeczywiście będzie możliwe - nawet jeśli AMD pozostanie przy swoich założeniach (brak obsługi Zen+), to których z producentów zawsze może dodać oficjalną obsługę starszych chipów w swojej autorskiej wersji BIOS-u. Musimy czekać na kolejne informacje w tej sprawie. Dopóki sprawa się nie wyjaśni, nie będziemy mogli rekomendować zakupu takiego tandemu.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37