Była prezes Intela startuje z firmą produkującą procesory
Zaczepiając kogoś na ulicy i pytając go o procesory, z dużą doza prawdopodobieństwa nie będzie umiał odpowiedzieć na zadane pytanie. Jeśli nam się poszczęści skojarzy hasło z komputerami czy też smartfonami. Jednak nasi czytelnicy dobrze wiedzą o czym mowa, a dodatkowo gdzie je znaleźć, jak działają i za co odpowiadają. Co więcej bez problemu wymienią największe obecnie firmy takie jak Intel, AMD czy Qualcomm. Już niedługo rynek wzbogaci się prawdopodobnie o nowy podmiot i nie chodzi wcale o wskrzeszone VIA. Była prezes Intela postanowiła bowiem założyć firmę Ampere, która produkować będzie własne, wydajne procesory dla firm związanych z coraz popularniejszymi usługami chmurowymi.
Pierwsza jednostka, o której cokolwiek wiadomo ma zostać wyposażona w 32 rdzenie pracujące z częstotliwością 3,3 GHz i 32 MB cache L2. CPU obsługiwać będzie do 42 linii PCI-Express oraz do szesnastu modułów DDR4.
VIA planuje powrót na rynek procesorów x86 - wraca trzeci gracz?
Firma Ampere założona została przez Renee James, czyli byłego prezesa Intela z którym związana była przez 28 lat. Chociaż dopiero zaczyna być opisywana w branżowych mediach, to prace projektowe mają miejsce już od dłuższego czasu. Siedziba firmy mieści się w amerykańskim mieście Santa Clara, a pracuje tam od około 300 do 400 ludzi. Środki w dużej mierze dostarczane są przez prywatną grupę inwestycyjną w postaci The Carlyle Group. Ampere ma produkować stosunkowo tanie, acz bardzo wydajne procesory serwerowe typu Armv8-A 64-bit.
Test Intel Core i5-8400 vs AMD Ryzen 5 1600 - Wojna sześciu rdzeni
Pierwsza jednostka, o której cokolwiek wiadomo ma zostać wyposażona w 32 rdzenie pracujące z częstotliwością 3,3 GHz oraz 32 megabajty pamięci cache L2. CPU obsługiwać będzie do 42 linii PCI-Express oraz do szesnastu modułów DDR4. Dziwnym trafem jest to specyfikacja identyczna do układów X-Gene 3 od AppliedMicro, które również należy do The Carlyle Group. Ceny i dokładna dostępność pierwszych procesorów nie została zdradzona, ale zgodnie z zapewnieniami stosunek ceny do wydajności ma być lepszy niż u konkurencji. Zdradzono jednak, że pierwsze jednostki trafią na rynek pod koniec roku i zabezpieczone zostaną przed głośnymi lukami Spectre i Meltdown. Będą to jednak rozwiązania dla firm oferujących lub wykorzystujących usługi chmurowe, a nie zwykłych użytkowników. Wśród partnerów Ampere wymieniono firmy takie jak Microsoft, Lenovo i Oracle.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7