Brytyjska służba zdrowia skorzysta z inteligentnych głośników
Inteligentne głośniki robią teraz ogromną furorę. Może nie widać tego jeszcze w Polsce ale w całym anglosaskim świecie niewątpliwie tak. Na razie jak do tej pory ekspansja odbywa się na rynku konsumenckim. W USA w co czwartym domu korzysta się z tego typu urządzeń, a ich posiadacze często nie poprzestają tylko na jednym smart głośniku. Urządzenia takie jak Amazon Echo czy Google Home pomagają wielu ludziom na co dzień w rozmaitych czynnościach, od przyrządzania potraw po lepszą integrację rozwiązań inteligentnego domu. Tak czy inaczej, potencjał w tych sprzętach widzą także inne sektory, w tym medyczny. W Wielkiej Brytanii tamtejsza służba zdrowia planuje zaimplementować inteligentne głośniki oraz inne nowe technologie aby pomagać pacjentom o szczególnych potrzebach.
Brytyjska służba zdrowia pragnie zaimplementować najnowsze zdobycze techniki, w tym asystentów głosowych. Szacuje się, że lekarze pierwszego kontaktu zaoszczędzą 5,7 milionów godzin rocznie.
National Health Services planuje technologiczną transformację służby zdrowia. W planach jest wprowadzenie skanerów wspomaganych przez AI, a także pewnych form terapii w środowisku wirtualnej rzeczywistości oraz użycie asystentów głosowych celem poszerzenia wsparcia pacjentów. Jak wynika ze sprawozdania NHS, londyńskie hospicja już od jakiegoś czasu wdrażały rozwiązania powiązane z AI. Tamtejsza służba zdrowia szuka alternatyw aby sprostać coraz większej liczbie problemów związanych ze zdrowiem psychicznym a NHS jest zdania, że nowe technologie będą mogły tutaj być przydatne. Eric Topol, amerykański genetyk i kardiolog w napisanym dla NHS raporcie zauważa, że niezbędne będzie także specjalistyczne szkolenia i świeże podejście do edukacji. Jego zdaniem zagadnienia takie jak AI oraz genomika powinny być w podstawach programowych uczelni medycznych.
Amazon: Alexa będzie słyszeć nasz kaszel i zaproponuje lekarstwo
W przeciągu 20 lat około 90% zawodów w służbie zdrowe będzie wymagało umiejętności technologicznych. Najnowsze zdobycze techniki proponowane przez NHS mogą łącznie zaoszczędzić lekarzom pierwszego kontaktu 5,7 mln godzin rocznie. Topol jest zdania, że Siri czy Alexa mogłyby pomóc rozpoznawać skłonności samobójcze. Brytyjska służba zdrowia jest zdania, że to właśnie dzięki przyjęciu najnowszych rozwiązań technologicznych na szeroką skalę ma szansę zapewniać najlepsze usługi na całym świecie. Poza asystentami głosowymi w analizie sporządzonej przez NHS wymienia się także VR jako narzędzie do leczenia stresu pourazowego a AI jako czynnik wspomagający i przyspieszający analizę prześwietleń.