Bluetooth 5.1 z możliwością lokalizacji i wskazywania kierunków
Czasem wydaje się, że dana technologia osiągnęła już maksimum swojego rozwoju i nie znajdzie nowych zastosowań. Nie w przypadku Bluetooth. Bluetooth Special Interest Group (SIG), organizacja non-profit, która nadzoruje rozwój standardów Bluetooth od 1998 roku, ujawniła więcej szczegółów na temat jednej szczególnie interesującej nowej funkcji, która pojawi się w kolejnej wersji Bluetooth. Bluetooth 5.1, bo o tej wersji właśnie mowa, jest obecnie dostępny dla programistów. Zaoferuje ona nową funkcję "wyszukiwania kierunków”. Moduły i łączność Bluetooth są często wykorzystywana jako część innych usług opartych na lokalizacji, ale same w sobie nigdy nie miały możliwości wskazywania kierunków czy położenia.
W lipcu 1999 Bluetooth SIG opublikowało 1500 stronicową specyfikację pierwszej wersji standardu Bluetooth (Bluetooth V1.0).
Nowa technologia ma masę zastosowań. Potrafi wskazać nam kierunek i lokalizację na przykład poszukiwanego przez nas przedmiot, z dokładnością co do centymetra. Oczywiście jeśli w przedmiocie, w tym przypadku wyobraźmy sobie, że są to klucze, zamontowany będzie odpowiedni chip. No i oczywiście musimy znajdować się w odległości kilku metrów od zguby. Ale nie tylko kluczyki będziemy mogli w ten sposób znaleźć. W dużych centrach magazynowych, albo w sklepach pracownicy czy klienci będą mogli odszukać interesujące ich towary na konkretnych półkach konkretnego regału.
Powrót słuchawek Bluetooth Jabra Move i nowe Jabra Elite 85h z SI
Podobne udogodnienia mogą czekać odwiedzających muzea i szukający interesujących ich eksponatów. Bluetooth 5.1 przydatny będzie także na lotniskach. Oczywiście nowa technologia wymaga nowych modułów. Oznacza to, że lokalizacja będzie wspierana tylko w nowych produktach. Prezes Bluetooth Special Interest Group Toby Nixon przewiduje, że do roku 2022 będzie powstawać blisko 400 milionów produktów rocznie, z funkcją Bluetooth 5.1. Bluetooth to standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4