ASUS Z270-WS - płyta główna dedykowana stacjom roboczym
Obfitość świata podzespołów komputerowych sprawia, że każdy konsument może przebierać nie tylko w różnych producentach z całego globu, ale również rozmiarach, kolorach i przeznaczeniu określonej części. Jedną z firm, która stara się ofertą trafić we wszystkie potrzeby rynku jest ASUS. Tajwańczycy rozszerzyli właśnie swoje portfolio płyt głównych, bowiem zaprezentowany został model o oznaczeniu ASUS Z270-WS. Dedykowany jest on osobom, które planują stworzyć własną stację roboczą na bazie procesorów Intel Core 6. i 7. generacji. Płyta mimo standardowego rozmiaru ATX gości na sobie aż cztery porty PCI Express x16, rozbudowaną sekcję zasilania oraz bardzo bogaty panel I/O.
Sugerowana cena pozostaje nieznana, jednak patrząc na poprzednią generacją będzie to przynajmniej 400 euro, czyli około 1700 złotych.
ASUS Z270-WS to płyta główna w standardzie ATX, która jak sama nazwa wskazuje oparta została na chipsecie Z270 i skierowana jest do posiadaczy procesorów Skylake oraz Kaby Lake korzystających z gniazda Intel LGA1151. Mamy tutaj do czynienia z rozbudowaną sekcją zasilania w układzie 8 + 4 + 2, która pobiera niezbędną moc z dwóch 8-pinowych wtyczek EPS. Na laminacie umieszczono cztery sloty dla dwukanałowych zestawów pamięci RAM typu DDR4 o maksymalnej częstotliwości pracy 3866 MHz. Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów jak na płytę do stacji roboczej udało się tutaj zmieścić aż pięć miejsc dla kart rozszerzeń, jest to jedno PCI Express 3.0 x4 oraz cztery PCI Express 3.0 x16 (mogące pracować w trybie pojedynczego x16, podwójnego x16/x16, x16/x8/x8 lub x8/x8/x8/x8).
Test płyty głównej ASUS Z270-A Prime - Bielas lecz nie golas
ASUS Crosshair VI Hero i Prime X370 - płyty główne pod AM4
W przypadku magazynowania danych na płycie głównej ASUS Z270-WS zamontowano sześć złączy SATA 3, dwa M.2 x4 oraz dwa U.2. Za dźwięk odpowiada 8-kanałowy kodek Realtek ALC S1220A, zaś za sieć dwa gigabitowe kontrolery Intela w postaci I210-AT oraz I210-LM. Panel I/O gości wyjścia wideo takie jak DisplayPort i HDMI oraz cztery porty USB 2.0, cztery USB 3.0 i dwa USB 3.1 typu A i C. Nie zabrakło również dwóch złączy LAN RJ-45 oraz sześciu odpowiadających za dźwięk (w tym S/PDIF), wisienką na torcie jest przycisk do przywracania ustawień BIOSu. Sugerowana cena pozostaje nieznana, jednak patrząc na poprzednią generacją będzie to przynajmniej 400 euro, czyli około 1700 złotych. Dla domowego użytkownika to sporo, jednak dla kogoś tworzącego stację roboczą od której wymaga niezawodności już niekoniecznie.
Powiązane publikacje

ASUS TUF GAMING B850-BTF WiFi - premiera płyty głównej z odwróconymi złączami i gniazdem GC-HPWR
26
ASUS Q-Release Slim – zmodyfikowano system szybkiego zwalniania kart graficznych. Od teraz bez uszczerbków złącza PCIe?
22
Gigabyte X870E AORUS XTREME AI TOP - użytkownicy zgłaszają bardzo wysoką temperaturę chipsetu. Palący problem producenta
46
ASRock B650M Pro X3D - nowa płyta główna z nie najnowszym chipsetem. Tania opcja dla chipów Ryzen z pamięcią 3D V-Cache
37