Asus ROG Strix XG248Q - 240-hercowy monitor dla gracza
Monitorów dla graczy jest na rynku już naprawdę sporo, a Asus dorzuca od siebie kolejny model, zapowiadany już od wielu miesięcy. Model oznaczony symbolem XG248Q dziś zaczyna pojawiać się w ofertach europejskich sklepów. Jego sugerowana cena detaliczna to 499 euro za sztukę i nie jest ona zaskoczeniem, gdyż monitory gamingowe należą do tych zauważalnie droższych. W swoim monitorze Asus zastosował matrycę typu TN (Twisted Neumatic) o przekątnej 23,8 cala i natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Producent podkreśla, że podobnie jak inne monitory serii ROG Strix XG, także ten model wyposażony jest w wielobarwne podświetlenie Asus Aura Sync, tu składające się z dwóch niezależnych elementów.
Monitory gamingowe to nie tylko coraz lepsze parametry, ale także różnego rodzaju dodatki, związane głównie z coraz bardziej wymyślnymi formami podświetlenia
Asus ROG Strix XG248Q to monitor z 24-calową, matową matrycą typu TN o natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, przy której osiągana jest częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. Monitor zapewnia obsługę techniki AMD FreeSync (Adaptive-Sync), działającej w zakresie od 48 do 240 Hz. W monitorze zastosowano technikę Asus Extreme Low Motion Blur. Polega ona na eliminowaniu rozmycia poprzez migotanie podświetlenia. Wiąże się to z pewnym spadkiem jasności, ale zawsze mamy wybór. W monitorze są też dobrze już znane techniki Asus GamePlus, czy GameVisual. Mowa o funkcji wyświetlania na ekranie celownika, czasu grania, liczby klatek na sekundę, czy dostępności gotowych już trybów z ustawieniami przygotowanymi pod kątem różnych gatunków gier.
Test ASUS ROG PG348Q - 100 Hz monitor 21:9 z NVIDIA G-Sync
W nowym monitorze Asusa czas reakcji matrycy to 1 ms (pomiędzy odcieniami szarości), jasność maksymalna to 400 nitów, a współczynnik kontrastu wynosi 1000:1. Kąty widzenia to 170 / 160 stopni. Jeśli chodzi o wejścia obrazu, to do dyspozycji mamy jedno gniazdo DisplayPort 1.2 oraz dwa HDMI 2.0. Jest też 3,5-milimetrowe gniazdo mini jack dla słuchawek, a także dwa porty USB 3.0. Warto zauważyć, że monitor nie ma zintegrowanych głośników. Z tyłu znajdują się otwory montażowe VESA 100 x 100 mm. Podstawa monitora daje możliwość regulacji wysokości w zakresie od 0 do 120 mm, obracać ekran o 50 stopni w każdą ze stron, a także odchylać go w zakresie od +20 do -5 stopni. Ekran można też obrócić w tryb portretowy (pivot). W podstawie monitora można zamontować jedną z dwóch akrylowych pokryw (dołączanych do zestawu), które według producenta służą do wyświetlania logotypów ROG na podłożu. Drugie podświetlenie to wielobarwny okrąg znajdujący się z tyłu. Ten element przydatny jest jednak tylko, jeśli monitor stoi blisko ściany.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
39
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54