ASRock Core 100HT - multimedialny maluch
- SPIS TREŚCI -
Rewolucja w domowych rozwiązaniach kinowych trwa w najlepsze. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że ogromną ilość materiału filmowego pomieścimy na przenośnym dysku mieszczącym się w kieszeni, wyświetlimy ją na ogromnym telewizorze o grubości kilkunastu milimetrów, a my sami rozsiądziemy się wygodnie na sofie zakładając okulary 3D wykorzystujące dobrodziejstwa polaryzacji fal świetlnych. Powyższe rozwiązania dopiero trafiają do przeciętnych użytkowników, bowiem ceny nadal nie są dla nich zbyt przyjazne. Co ma więc zrobić przeciętny Kowalski, aby zamiast wysłużonego, kilkunastoletniego Elemisa wraz z magnetowidem i domową anteną mógł cieszyć się dobrą jakością obrazu idącą w parze z brakiem skomplikowania w obsłudze oraz daleko idącą wygodą użytkowania? Najprawdopodobniej zainwestowałby on w telewizor LCD zgodny ze standardem co najmniej HD Ready, telewizję cyfrową z możliwością odbioru kanałów w wysokiej rozdzielczości oraz standardowy zestaw kina domowego. Wszystko jednak nie pozwoli na odtworzenie filmu z YouTube’a, odtworzenia filmu BluRay tudzież obejrzenie materiału z cyfrowego aparatu fotograficznego, czy kamery. Co więc, gdy pan Kowalski zna się trochę na elektronice użytkowej i co więcej, lubi z niej korzystać na co dzień? Z rozwiązaniem może przyjść urządzenie, które dzisiaj przyjdzie nam przetestować. Panie i panowie, zapraszamy do recenzji nettopa ASRock Core 100HT.
Autor: wistler - Wojciech Patelka
Jak scharakteryzować urządzenie oznaczone jako nettop? Jest to mini komputer typu desktop, którego zadaniem jest wykonywanie prostych operacji, jak przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów czy korzystanie z sieci Internet. Do zalet należą przede wszystkim niewielkie wymiary, niski pobór energii i często nienaganny design. Powyższe są jednak kosztem niskiej ogólnej wydajności oraz wysokiej ceny. Ze względu na zastosowanie ASRock Core 100HT jest klasyfikowany jako komputer HTPC (Home Theatre PC, czyli w wolnym tłumaczeniu komputer osobisty do zastosowań multimedialnych). Zachowane są powyższe właściwości z ukierunkowaniem w stronę dziedzin audio i wideo. Komputer, który wygląda jak mini zestaw Hi-Fi, posiada więc często wbudowany tuner telewizyjny, nagrywarkę DVD (w droższych modelach można znaleźć napęd Blu-Ray) oraz wiele innych, alternatywnych rozwiązań dźwięku i obrazu. Kontrolę nad takimi urządzeniami sprawują nakładki na systemy operacyjne przystosowane do obsługi poprzez bezprzewodowego pilota. Przejdźmy jednak do charakterystyki głównego bohatera.
Specyfikacja techniczna ASRock 100HT:
- Procesor: Intel Core i3 330M (2,13 GHz)
- Płyta główna: ASRock HM55-HT
- Pamięć RAM: 2x2GB DDR3 SO-DIMM 1333 MHz
- Karta graficzna: Intel Technology HD Graphics
- Dysk twardy: Seagate 500GB (ST9500325AS)
- Napęd optyczny: DVD-RW (LiteON DS-8A3S)
- USB 3.0: Tak (dwa na przednim panelu)
- Wymiary: 195 x 70 x 186 mm
- Gwarancja: 24 miesiące
- System operacyjny: brak
- Pozostałe: płyta ze sterownikami, podkładka, zasilacz LiteON 19V, pilot
Core 100HT jest pierwszym tego typu komputerem, który wspiera standard USB 3.0. Jakie płyną z tego korzyści? Ogromne. Obecnie standard ten nie jest jeszcze zbyt dobrze rozwinięty, ale popatrzmy na dzisiejszą tendencję. Rzadko kto wypala dane na płyty DVD czy nie daj Boże CD, nastała bowiem era napędów flash. Wszechobecne pendrive'y, przenośne dyski, zewnętrzne kieszenie... Zastanówmy się więc przez chwilę, czy warto wyposażyć się w płytę główną wspierającą nowe USB 3.0. O wiele wyższa szybkość transferu danych i łatwość w użyciu z pewnością nie pozwolą, by standard ten przegrał z jakimkolwiek innym. My otwieramy się na nadchodzące technologie, temu urządzeniu mówimy więc stanowcze: "Tak!"
Chipset, na którym oparty jest ASRock, wspiera przekazywanie dźwięku poprzez port HDMI (Bitstream) oraz natywny Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio. Powyższe technologie potwierdza certyfikat THX. Miłośnicy produktów firmy z logiem o nadgryzionym jabłku będą zadowoleni z technologii oznaczonej jako ASRock AIWI. Na wzór kontrolera z Nintendo Wii za pomocą interfejsu WiFi można będzie wykorzystywać np. Iphone’a, jako kontroler ruchu w prostych grach. Z ważniejszych rzeczy należy jeszcze wymienić wysokiej jakości kondensatory polimerowe, mające wytrzymać 2.5 raza więcej w stosunku do standardowych konstrukcji oraz niski pobór energii, który w trybie idle wynosi zaledwie 20.1 W.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Recenzja Xiaomi Buds 5 Pro. Rewelacyjna jakość dźwięku, ale sporo funkcji tylko dla smartfonów Xiaomi
17
Recenzja Hator Phoenix 2. Słuchawki do gier z ANC, Bluetooth 5.4, LDAC i dwoma mikrofonami za niecałe 450 zł
11
Recenzja 70mai 4K Omni. Bardzo wysoka jakość wideo, nagrywanie w 360 stopniach, wiele przydatnych funkcji, ale dość wysoka cena
18
Recenzja Corsair Void Wireless v2. Bezprzewodowe słuchawki gamingowe do PC, PS5 i smartfona, ze świetnym czasem pracy
5