Apple wykreśliło 39 produktów z listy "ekologicznych"
Apple na własne życzenie poprosiło w poprzednim miesiącu grupę Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) o wykreślenie 39 produktów z ich listy. EPEAT to jedna z największych agencji proekologicznych nadająca urządzeniom certyfikaty na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dlaczego firma z logiem nadgryzionego jabłka zdecydowała się na taki krok, skoro obok innych producentów sama wspiera i finansuje EPEAT? Prawdopodobną przyczyną jest nowy MacBook Pro z ekranem Retina, w którym matryca jest połączona na stałe z górą obudowy, a bateria jest przyklejona do jej dołu. Taki stan rzeczy sprawia, że niezwykle trudno jest naprawić uszkodzoną jednostkę, bądź poddać ją recyklingowi. Jednym z wymagań jakie stawia EPEAT jest możliwość demontażu obudowy oraz podzespołów elektronicznych za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi, bądź samych rąk.
Brak certyfikatu EPEAT może mieć pewne ekonomiczne konsekwencje. Według Wall Street Journal, wielu z największych klientów firmy Apple wymaga tego certyfikatu, na przykładFord, HSBC lub Kaiser Parmente. Rząd USA wymaga, aby 95% produktów elektronicznych, które kupuje, było zgodnych z EPEAT. Duża część szkół i uniwersytetów na terenie Stanów Zjednoczonych ma podobne wymagania.
Źródło: TweakTown
Powiązane publikacje

Premiera Samsung Galaxy Z Fold7, Galaxy Z Flip7 i Galaxy Z Flip7 FE. Oto ceny i specyfikacje najnowszych składaków
19
OnePlus Nord 5, Nord CE5, Buds 4 i Watch 3 43 mm już w sprzedaży. Do serii smartfonów Nord zawitał Snapdragon 8s Gen 3
12
The Fairphone (Gen. 6) jednym z najłatwiej naprawialnych smartfonów na świecie. Ile kosztują części zamienne?
24
HONOR Magic V5 - składany smartfon, który potrafi zaskoczyć. Snapdragon 8 Elite, bateria 5820 mAh i "potężne" zaplecze foto
7