Android 12 z funkcją hibernacji aplikacji. Zwolnienie zajętej pamięci i cofnięcie uprawień przyniosą realne korzyści
System Android 12, który trafi do stabilnego kanału dystrybucji za kilka miesięcy, wniesie na smartfony całą masę przydatnych rozwiązań. Jednym z nich jest opcja tłumaczenia obcojęzycznych aplikacji, która pozwoli pracować z programami bez wsparcia dla naszego języka. Równie interesująco przedstawia się kolejna opcja – hibernacja aplikacji. Jej działanie nie jest szczególnie skomplikowane, natomiast efekty mogą przynieść użytkownikowi wymierne korzyści. W przypadku aktywacji funkcji, po analizie sposobu korzystania z urządzenia przez użytkownika, niektóre apki zostaną uśpione. Co to dokładnie oznacza i w jaki sposób nowe rozwiązanie od Google wiąże się z bezpieczeństwem danych i prywatnością użytkowników?
Mobilny system Android 12 przeznaczony dla smartfonów otrzyma funkcję hibernowania aplikacji. Nowość docenią użytkownicy urządzeń ze niewielką przestrzenią na dane oraz osoby ceniące bezpieczeństwo i prywatność.
Test OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro – Wydajne smartfony z optyką Hasselblad, ładowaniem o mocy 65 W i atrakcyjną ceną
Testy deweloperskie systemu Android 12 ruszyły jakiś czas temu, natomiast wersja DP (Developer Preview) nie jest przeznaczona do codziennego użytku. Część funkcji nie działa prawidłowo, a interfejs znacząco odbiega od tego, z czym będziemy mieli do czynienia w przypadku finalnej edycji oprogramowania dla smartfonów. Niemniej, co chwila udaje nam się poznać kolejne funkcje systemu. Tak było z opcją tłumaczenia aplikacji i tak też wygląda odkryta przez redaktorów serwisu XDA-Developers zmiana odnosząca się do zainstalowanych na urządzeniu aplikacji. Dodam, że chodzi o aplikacje, których używamy rzadko, ale z jakiegoś powodu nie chcemy pozbyć się ich ze smartfona.
Test realme 8 i realme 8 Pro – Nowe smartfony to godna konkurencja dla serii Xiaomi Redmi Note 10
Funkcja hibernacji aplikacji będzie monitorować aktywność użytkownika w poszczególnych programach i w razie wykrycia braku działań w konkretnej apce przez okres dwóch miesięcy, system podejmie stosowne działania. Uprawnienia zezwalające na dostęp do pamięci, aparatu czy mikrofonu zostaną cofnięte, a sama aplikacja będzie przeniesiona do sekcji „nieużywane”. Co więcej, funkcja usunie pliki programu, które zajmują wbudowaną w smartfon przestrzeń na dane. Narzędzie będzie szczególnie przydatne dla osób korzystających z urządzeń z 64 GB pamięci bez możliwości rozbudowy.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78