AMD Ryzen - Skąd nazwa? Jakie ceny? Kiedy dostępność?
Zapowiedź procesora AMD Ryzen wywołała większe poruszenie, niż początkowo zakładałem, owocując jednocześnie lawiną pytań pozostających bez wyczerpującej odpowiedzi. Przeważająca część będzie tajemnicą do momentu rynkowej premiery tych układów, aczkolwiek istnieje kilka podstawowych zagadnień, które można już dzisiaj odrobinę doprecyzować. Ponieważ wokół nowych procesorów nawarstwiło się mnóstwo domysłów, postanowiłem zapytać Bruno Murzyna, PR Managera z polskiego oddziału AMD, aby ustosunkował się między innymi do spekulowanych cen Ryzenów. Oczywiście, uzyskanie jakichkolwiek klarownych informacji ponad ujawnione w trakcie New Horizon okazało się niemożliwe, jednak warto czytać między wierszami, bowiem znajdziecie tam dyskretne sygnały, że niektóre plotki bądź pobożne życzenia można włożyć między bajki.
Jeżeli wierzyliście w premierową cenę ~500 dolarów za topowego Ryzena, to daliście ponieść się wyobraźni. Kwota jest całkowicie wyssana z palca.
AMD Ryzen - Wszystko co wiemy o nowym procesorze AMD
O kwestiach technicznych pisałem we wcześniejszym materiale, niemniej z redaktorskiego obowiązku przypomnę, iż mówimy o procesorze dysponującym ośmioma rdzenia i obsługującym szesnaście wątków. Jego bazowe taktowanie wynosi 3400 MHz, chociaż finalnie powinno być wyższe, ponieważ firma jeszcze nie określiła limitu Boost. Pamięci cache przewidziano 20 MB (L2 & L3), natomiast współczynnik TDP wynosi 95W. AMD Ryzen będzie kompatybilny z platformą AM4, która wprowadzi m.in.: obsługę pamięci DDR4, protokołu NVMe oraz SATA Express. Ogromny nacisk położono także na kwestie poboru mocy, integrując szereg ciekawych rozwiązań w ramach pakietu SenseMI. Tutaj jednak odsyłam do poprzedniego wpisu, gdzie poświęciłem tym zagadnieniom trochę miejsca. Przejdźmy zatem do tych strzępków informacji, jakich udzielił naszej redakcji Bruno Murzyn.
Dlaczego akurat nazwa Ryzen?
BM: Inspiracje dla nowej nazwy były dwie: pierwsza to nazwa „Zen” i symbol Enso, które zainspirowały nas to nadania rdzeniowi takiej nazwy, która będzie odzwierciedlać determinację, klarowność, wizję i zrównoważenie. Druga narodziła się z pojęcia określającego technologię, która została zaprojektowana tak, aby zapewnić użytkownikom sprzęt o zupełnie nowym horyzoncie możliwości. Połączenie słów Zen i Horyzont (eng. Horizon) zaowocowało powstaniem nazwy Ryzen, która reprezentuje: inteligentne podejście do wydajności poszczególnych aplikacji, technologii turbo oraz współczesnego rynku systemów chłodzenia.
Kiedy produkty Ryzen pojawią się na rynku?
BM: Produkty AMD Ryzen powinny być dostępne w 1 kwartale 2017 roku. Dalsze szczegóły ujawnimy w miarę możliwości w przyszłości. Do tego czasu wszystkie informacje produktowe i szczegóły będą dostępne na oficjalnie stronie.
Ile będą kosztować procesory Ryzen?
BM: Wprawdzie nie możemy podać szczegółów w tym momencie, najwyraźniej wracamy na rynek w przedziałach wydajnościowych znacznie powyżej tego, gdzie jesteśmy dzisiaj i spodziewamy się też, że będziemy mogli celować w segmenty cenowe, w jakie nie celowaliśmy przez pewien czas.
Zdaję sobie sprawę, że spodziewaliście się znacznie więcej konkretów, jednak pozwólcie iż wyłuskam Wam najistotniejszy wniosek, wynikający pośrednio z ostatniej odpowiedzi przedstawiciela AMD. Jeżeli wierzyliście w premierową cenę ~500 dolarów za topowego Ryzena, to daliście ponieść się wyobraźni. Kwota jest całkowicie wyssana z palca, spreparowana przez zagraniczne portale, które zwyczajnie nie mogłyby udzielić tak precyzyjnych informacji nawet w ramach niekontrolowanego przecieku. Dlaczego? Ponieważ samo AMD jeszcze w żaden sposób nie wyceniło tej jednostki. Jeśli miałbym oszacować realną cenę topowego Ryzena, również na podstawie zakulisowych dyskusji z wiarygodnymi źródłami, skłaniałbym się raczej w kierunku 799-999 dolarów, aniżeli okolicy 499 dolarów.
Druga sprawa związana z cenami jest bardziej prozaiczna. Załóżmy, iż ośmiordzeniowy AMD Ryzen faktycznie dorówna Core i7-6900K kosztującemu około 1100 dolarów. Naprawdę sądzicie, że firma inwestująca miliony dolarów i przeszło cztery lata w rozwój architektury, będzie sprzedawała produkt za połowę ceny konkurenta? Z ekonomicznego punktu widzenia, takie podejście jest przecież absurdalne. Pamiętajmy również, że AMD jest producentem jakieś 50 razy mniejszym od Intela, więc raczej nie może pozwolić sobie na sprzedawanie czegokolwiek po cenie bliskiej dumpingowej. Sorry za kubeł zimnej wody wylany na rozgrzane głowy, ale budowanie kolejnego hype-train oraz powielanie nieprawdziwych informacji, to najprostsza droga do rozczarowania. Reasumując - cena 499 dolarów jest nierealna.