AMD Radeon Super Resolution nie działa na zintegrowanych układach graficznych AMD Radeon 600M, opartych na... RDNA 2
Kilka dni temu zadebiutowały nowe sterowniki graficzne od AMD - pakiet Adrenalin Edition 22.3.1 wprowadza m.in. wsparcie dla techniki AMD Radeon Super Resolution (w skrócie AMD RSR), działającej na bazie FidelityFX Super Resolution. Największą kontrowersją w stosunku do FSR jest jednak ograniczenie działania RSR do dwóch ostatnich generacji kart graficznych, opartych na architekturze RDNA oraz RDNA 2. Oficjalnie producent podaje wsparcie dla układów Radeon RX 5000 oraz Radeon RX 6000, także w wersjach laptopowych. Sam jednak chciałem sprawdzić działanie RSR na zintegrowanym układzie graficznym Radeon 680M, który jest częścią APU Rembrandt i wykorzystuje architekturę RDNA 2. Niestety, ku mojemu zdziwieniu, RSR nie obsługuje najnowszych układów iGPU RDNA 2.
Mimo faktu, że zintegrowane układy graficzne AMD Radeon 660M oraz Radeon 680M w APU Rembrandt wykorzystują w pełni architekturę RDNA 2, to nie są one układami wspieranymi przez technikę Radeon Super Resolution. AMD zablokowało działanie tam, gdzie jest najbardziej pożądane.
AMD Radeon Super Resolution oraz FidelityFX Super Resolution 2.0 - nadchodzą dwie nowe techniki upscalingu obrazu od AMD
Początkowo planowałem przygotować na dzisiaj recenzję Radeon Super Resolution, bazując na zintegrowanym układzie graficznym Radeon 680M, będącym częścią APU AMD Ryzen 7 6800H (Rembrandt). Mimo że sterowniki 22.3.1 są dostępne dla APU, po ich instalacji w panelu kontrolnym opcja Radeon Super Resolution jest niedostępna dla iGPU RDNA 2. Decyzja ta wydaje się kompletnie niezrozumiała, bowiem Radeon 680M, jako najmocniejszy obecnie zintegrowany układ graficzny, ma budowę CU identyczną jak Radeon RX 6400 (dostępny tylko w wersji OEM), który to jest już wspierany przez Radeon Super Resolution. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdziłyby się właśnie z mocnych zintegrowanych układach graficznych, jak Radeon 660M (6 CU) oraz Radeon 680M (12 CU), gdzie moglibyśmy liczyć na zauważalny wzrost wydajności praktycznie w większości dostępnych obecnie gier. Tymczasem AMD postanowiło zablokować działanie RSR na swoich najnowszych układach. Nie wydaje się to być zbyt mądrą decyzją, ale być może stoi za tym jakiś dalekosiężny plan. Na pewno skontaktujemy się z AMD w tej sprawie i może dowiemy się, jaki jest powód wycięcia wsparcia w iGPU RDNA 2.
Pierwsze porównanie AMD FSR 2.0 vs AMD RSR. Czy będzie konkurencją dla NVIDIA DLSS? Screeny wyglądają obiecująco
Na jakiej zasadzie działa Radeon Super Resolution? W panelu Radeon Software wystarczy aktywować funkcję (w zgodnych kartach pojawia się jako kolejna opcja tuż obok np. Radeon Chill, Anti-Lag czy Radeon Image Sharpening), a następnie zmniejszyć rozdzielczość już we właściwiej grze. Jeśli grę uruchamiamy na ekranie o proporcjach np. 16:9, to po zmianie rozdzielczości w dół nadal musimy zachować pierwotne proporcje, w przeciwnym wypadku RSR nie zadziała. Jeśli posiadamy ekran 1920x1080, możemy przykładowo zmniejszyć rozdzielczość w ustawieniach na 1600x900. Radeon Super Resolution następnie wykona upscalowanie do natywnej rozdzielczości monitora. Obraz będzie nieco gorszej jakości (im mniejsza rozdzielczość bazowa, tym jakość obrazu będzie oczywiście gorsza), ale zyskamy na liczbie FPS.
Aktualizacja: Wszystkie procesory AMD Ryzen 6000 ze zintegrowanymi układami graficznymi RDNA 2 otrzymają wsparcie dla Radeon Super Resolution w drugim kwartale tego roku. Obecnie wsparcie laptopów jest ograniczone do modeli z kartami Radeon RX 5000M oraz Radeon RX 6000M, które dodatkowo posiadają sprzętowy przełącznik MUX, a więc tam gdzie sygnał przechodzi bezpośrednio z dGPU do ekranu laptopa.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
1
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
90