AIDA64 otrzymała wsparcie dla AMD Matisse i DDR4 5800
Najpopularniejszy sposób dowiadywania się o nowościach w świecie komputerowego sprzętu to oficjalne premiery, prezentacje na imprezach pokroju CES w Las Vegas czy Computex w Tajpej lub po prostu prasówki od producenta. Czasami jednak wiemy przedpremierowo i nieoficjalnie, że jakiś produkt ma się pojawić, a niewiadomą jest kiedy to nastąpi. Tutaj pomocne okazują się wpisy w sklepach czy programy i systemy operacyjne, które cichaczem dostają wsparcie nowego sprzętu. Tak jest i tym razem, bowiem popularne narzędzie diagnostyczne AIDA64 Extreme w swojej ostatniej aktualizacji w wersji beta otrzymało obsługę procesorów AMD Matisse oraz modułów RAM DDR4 5700 i 5800.
Pytanie czy i kiedy tak moduły RAM zagoszczą na sklepowych półkach?
HWiNFO otrzymało wsparcie dla NVIDIA Turing i AMD Matisse
AIDA64 to zaraz obok HWiNFO jeden z popularniejszych programów diagnostycznych, który umożliwia szybkie sprawdzenie części zainstalowanych w komputerze, odczytanie ich temperatur lub RPM czy proste testy stabilności i wydajności. Siłą rzeczy baza aplikacji musi być co i rusz aktualizowana, a autorzy mają często przedpremierowo dostęp do nowych podzespołów. Zgodnie z notatką przy aktualizacji 5.99.4936 beta (KLIK!) z 22 stycznia 2019 AIDA64 doczekała się wsparcia dla nadciągających procesorów AMD Matisse oraz jeszcze wydajniejszych modułów RAM DDR4 z zegarami 5700 i 5800 MHz.
Plotka: AMD Matisse, Picasso, Vega 20 i Ryzen 5 PRO Mobile
Co to oznacza? Ciekawe premiery są bliżej niż się spodziewaliśmy. Układy AMD Matisse to nic innego, jak procesory AMD Ryzen 3000 pokazane na CES 2019 w USA. Tutaj zgodnie z obietnicami debiut powinien nastąpić w połowie tego roku, prawdopodobnie w okolicach przełomu maja i czerwca na targach Computex. Równie ciekawie wyglądają pozycję dotyczące pamięci, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obecnie rekord świata w podkręcaniu dla DDR wynosi 5608,8 MHz. Pytanie czy i kiedy tak szalone prędkości zagoszczą na sklepowych półkach? Z drugiej strony nikogo nie powinno to dziwić. Przy wejściu na rynek DDR3 najpopularniejsze były modele 1600 MHz, gdzie pod koniec żywota standardu do dostania były już 3200 MHz.