AIDA64 otrzymała wsparcie dla AMD Matisse i DDR4 5800
Najpopularniejszy sposób dowiadywania się o nowościach w świecie komputerowego sprzętu to oficjalne premiery, prezentacje na imprezach pokroju CES w Las Vegas czy Computex w Tajpej lub po prostu prasówki od producenta. Czasami jednak wiemy przedpremierowo i nieoficjalnie, że jakiś produkt ma się pojawić, a niewiadomą jest kiedy to nastąpi. Tutaj pomocne okazują się wpisy w sklepach czy programy i systemy operacyjne, które cichaczem dostają wsparcie nowego sprzętu. Tak jest i tym razem, bowiem popularne narzędzie diagnostyczne AIDA64 Extreme w swojej ostatniej aktualizacji w wersji beta otrzymało obsługę procesorów AMD Matisse oraz modułów RAM DDR4 5700 i 5800.
Pytanie czy i kiedy tak moduły RAM zagoszczą na sklepowych półkach?
HWiNFO otrzymało wsparcie dla NVIDIA Turing i AMD Matisse
AIDA64 to zaraz obok HWiNFO jeden z popularniejszych programów diagnostycznych, który umożliwia szybkie sprawdzenie części zainstalowanych w komputerze, odczytanie ich temperatur lub RPM czy proste testy stabilności i wydajności. Siłą rzeczy baza aplikacji musi być co i rusz aktualizowana, a autorzy mają często przedpremierowo dostęp do nowych podzespołów. Zgodnie z notatką przy aktualizacji 5.99.4936 beta (KLIK!) z 22 stycznia 2019 AIDA64 doczekała się wsparcia dla nadciągających procesorów AMD Matisse oraz jeszcze wydajniejszych modułów RAM DDR4 z zegarami 5700 i 5800 MHz.
Plotka: AMD Matisse, Picasso, Vega 20 i Ryzen 5 PRO Mobile
Co to oznacza? Ciekawe premiery są bliżej niż się spodziewaliśmy. Układy AMD Matisse to nic innego, jak procesory AMD Ryzen 3000 pokazane na CES 2019 w USA. Tutaj zgodnie z obietnicami debiut powinien nastąpić w połowie tego roku, prawdopodobnie w okolicach przełomu maja i czerwca na targach Computex. Równie ciekawie wyglądają pozycję dotyczące pamięci, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obecnie rekord świata w podkręcaniu dla DDR wynosi 5608,8 MHz. Pytanie czy i kiedy tak szalone prędkości zagoszczą na sklepowych półkach? Z drugiej strony nikogo nie powinno to dziwić. Przy wejściu na rynek DDR3 najpopularniejsze były modele 1600 MHz, gdzie pod koniec żywota standardu do dostania były już 3200 MHz.
Powiązane publikacje

SteamVR 2.0 - Valve udostępnił nową aktualizację dla posiadaczy gogli VR. Program doczekał się przydatnych funkcji
1
Windows 11 - MSI rozwiązało problemy z płytami głównymi z chipsetami Intel Z690 i Z790
9
MSI wprowadza do płyt głównych AM5 nową funkcję mającą poprawić wydajność RAM. Wystarczy zaktualizować BIOS
33
DALL-E 3 - nadchodzi nowa odsłona generatora obrazów od OpenAI. Zmiany mają wprowadzić niespotykane dotąd możliwości
4