Adobe Flash Player - Ujawniono kolejne groźne luki
Pomimo postępującej popularyzacji technologii HTML5, znany i przez wielu nielubiany Flash nadal jest wykorzystywany na wielu stronach internetowych. Osoby, które oglądają chociażby streamy w popularnym serwisie Twitch muszą mieć zainstalowany program Adobe Flash Player, gdyż bez tego komponentu dostęp do materiałów nie będzie możliwy. Dlaczego tak bardzo aktywnie wykorzystywany Flash teraz nagle stał się wielkim obiektem nienawiści? Winne temu są dziury, które co jakiś czas odkrywają specjaliści od bezpieczeństwa - często okazuje się, że są to luki bardzo niebezpieczne, jakie umożliwiają bezproblemowy atak na nasz komputer. Dodatkowo z Flasha korzysta bardzo wiele przeglądarek w formie wtyczki, dlatego też w momencie wykrycia dziury liczba zagrożonych osób jest ogromna.
Po wycieku danych z Hacking Team okazało się, że technologia Flash posiada trzy nieznane do tej pory podatności, na szczęście deweloperzy poszczególnych aplikacji zareagowali bardzo szybko. Mozilla w swojej przeglądarce Firefox postanowiła zablokować wtyczkę Flash ze względu niski poziom bezpieczeństwa - jeżeli zatem korzystasz z tej przeglądarki i widzisz komunikat o zablokowaniu Flasha, to jest to naturalna reakcja tej przeglądarki.
Technologia Flash jest krytykowana przez wszystkich, ale końcowy użytkownik dalej nie może się bez niej obejść.
Na szczęście firma Adobe zdała sobie sprawę z zagrożenia i postanowiła wydać najnowszą aktualizację oznaczoną numerem 18.0.0.209. Ta wersja Adobe Flash Playera nie jest już blokowana przez przeglądarkę Firefox. Również firma Facebook postanowiła wypowiedzieć się na temat najnowszych dziur we Flashu - Alex Stamos, szef do spraw bezpieczeństwa powiedział, iż firma Adobe powinna ogłosić śmierć technologii Flash. Ze swojej strony polecamy jak najszybszą aktualizację Flasha na swoich komputerach.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
15
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17