Windows 10 umożliwi reinstalację systemu. Co z licencją?
Premiera Windows 10 zbliża się wielkimi krokami, jednak najnowsze dzieło firmy Microsoft nadal skrywa przed nami wiele tajemnic. Odnośnie samej funkcjonalności najnowszych okienek wiemy praktycznie wszystko – interfejs Aero zostanie niejako połączony z Modern UI (w tym sensie, że dwa środowiska będą bardziej jednolite), dziesiątka umożliwi uruchamianie uniwersalnych aplikacji, a system będzie mógł działać na każdej platformie sprzętowej począwszy od pecetów i skończywszy na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo, dla użytkowników Windows 7 oraz Windows 8.1 najnowszy system będzie udostępniany za darmo w postaci aktualizacji przez okres jednego roku od dnia premiery. Niestety, wokół tej kwestii nadal pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.
Ostatnio użytkownicy zaczęli zastanawiać się nad tym, co się stanie, jeżeli oprogramowanie przestanie działać poprawnie i przyjdzie nam wykonać reinstalacje systemu operacyjnego. Według najnowszych informacji, które pochodzą od samego pracownika firmy Microsoft, Windows 10 będzie wyposażony w mechanizm umożliwiający wykonanie reinstalacji – dokładnie taki sam, jaki zadebiutował wraz z systemem Windows 8. Użytkownik będzie mógł wykonać szybką reinstalacją, która nie naruszy jego prywatnych danych, ale będzie miał także do wyboru pełną instalację, jaka spowoduje przeinstalowanie całego oprogramowania na danym komputerze.
Gabriel Aul, pracownik korporacja podkreślił, że skorzystanie z tego rozwiązania umożliwi zainstalowanie systemu Windows 10 bez konieczności pobierania poprzedniego Windowsa i uaktualnienia. A co w sytuacji, gdy zepsuje się nam dysk twardy bądź Windows 10 zostanie na tyle uszkodzony, że jego uruchomienie stanie się niemożliwe? Wtedy zazwyczaj wykonujemy reinstalację przy pomocy płyty, a czy po ponownej instalacji poprzedniej wersji systemu Microsoft jeszcze raz zaproponuje darmową aktualizację? Czy istnieje jakiś limit do wykorzystania?
Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane kiedy Microsoft zaprezentuje ostateczną umowę licencyjną dla nowego systemu.
Tego typu pytania padają bardzo często ze strony użytkowników, a firma Microsoft nadal nie udzieliła na nie odpowiedzi. Podejrzewamy, że stary klucz należący np. do Windows 7 zostanie przypisany do aktualizacji Windows 10 i w przypadku reinstalacji nie będzie żadnego problemu z przejściem do najnowszych okienek. Są to tylko nasze przypuszczenia i niewątpliwie chcielibyśmy w tej sprawie poznać oficjalne stanowisko firmy.
Powiązane publikacje

Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
6
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
11
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17