Windows 10 - kolejna aktualizacja powodująca poważne problemy
Pod koniec ubiegłego miesiąca Microsoft udostępnił aktualizację dla programu Windows Defender w systemie operacyjnym Windows 10. Aktualizacja KB4052623 u niektórych użytkowników tuż po zainstalowaniu zaczęła wywoływać poważny problem, polegający na tym, że Windows 10 w ogóle nie chce się uruchomić. Firma Microsoft potwierdziła, że problem występuje i wycofała aktualizację z usługi Windows Update. Obecnie nie wiadomo, do jak dużej grupy użytkowników systemu Windows 10 kolejna felerna aktualizacja trafiła, no i jak dużej części z nich system przestał się uruchamiać. To nie jedyny problem z tą aktualizacją. Potwierdzono już też, że usługa AppLocker, jeśli jest włączona, może zacząć blokować pobieranie niemal wszystkich plików z Internetu.
Świat zazdrości użytkownikom systemu Windows 10 świetnych aktualizacji. Użytkownicy nie mogą doczekać się Windows 10 Update 19H1.
Pierwszy o problemie z uruchamianiem systemu Windows 10, po zainstalowaniu aktualizacji KB4052623, napisał niemiecki dziennikarz Günter Born, po tym jak zaczęły do niego napływać skargi od użytkowników Windowsa 10. Problemy dotyczą systemów Windows 10 (Home, Pro i Enterprise), a także systemu Windows Server 2016, z aktywną funkcją Secure Boot. Microsoft przedstawił możliwości rozwiązania problemów z KB4052623, dotyczących zarówno niemożności uruchomienia systemu Windows 10, jak i wadliwego działania funkcji AppLocker.
Windows 10 October 2018 Update wyłącza konto Administrator
Microsoft zaleca, aby użytkownicy, których Windows 10 po zainstalowaniu aktualizacji KB4052623 nie chce się uruchomić, weszli do BIOS-u, wyłączyli funkcję Secure Boot i ponownie uruchomili komputer. Windows 10 powinien uruchomić się normalnie. Teraz w Wierszu polecenia wpisać ""%programdata%\Microsoft\Windows Defender\Platform\4.18.1901-7\MpCmdRun.exe" -revertplatform" i zatwierdzić. To przywróci poprzednią wersję programu Windows Defender. Teraz należy odczekać około minutę i wpisać "sc query windefend, aby sprawdzić, czy usługa Windows Defender jest uruchomiona. Można też upewnić się, że aktualna wersja programu to nie 4.18.1901.7, poprzez wpisanie "sc qc windefend". Jeżeli wszystko jest w porządku, należy uruchomić komputer ponownie, wejść do BIOS-u i włączyć funkcję Secure Boot. Aby naprawić działanie funkcji AppLocker należy otworzyć Ustawienia zasad grupy i w ścieżce "%OSDrive%\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Platform\*" zmienić ustawienie na "Zezwól". Microsoft obiecał poprawkę dla nieudanej aktualizacji. Miejmy nadzieję, że nie będzie potrzebna poprawka poprawki.
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
14
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
30
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24