Windows 10 IoT dostępny dla dostawców minikomputerów
Tegoroczna premiera systemu Windows 10 to spore zmiany nie tylko dla użytkowników domowych, ale także w przypadku serwerów i urządzeń tzw. Internetu Rzeczy. To właśnie w tym roku Microsoft zaprezentował Windows 10 IoT przeznaczoną dla niewielkich, takich układów mogących sterować innym sprzętem. Oferta nawet w przypadku tej edycji jest spora, firma podzieliła ją bowiem na trzy osobne wersje przeznaczone dla przemysłu, urządzeń mobilnych, a także entuzjastów posługjących się popularnymi platformami komputerowymi. Po lipcowych zmianach w desktopowej wersji Windows 10, przyszedł nareszcie czas i na nowości w świecie IoT.
Windows 10 IoT będzie dołączany do platform komputerowych?
Najważniejszą z nowości jest wprowadzenie systemu na rynek gotowych komputerów. Obecnie z tej specjalnej edycji systemu mogą korzystać dostawcy OEM i ODM. Oznacza to, że za jakiś czas na rynku pojawią się moduły Internetu Rzeczy i platformy, które będą standardowo wyposażone w system Microsoftu. Obecnie możemy zainstalować go samodzielnie na np. Raspberry Pi 2. Oprócz tego korporacja wprowadziła kolejną edycję o nazwie Windows 10 IoT Pro. Nazwa może wskazywać, że mamy do czynienia z takimi samymi zmianami, jak w przypadku desktopowego wydania Pro.
Tak też jest w istocie, ta wersja umożliwia np. odroczenie aktualizacji, które domyślnie są wymuszone. Zamiast tego administratorzy mogą samodzielnie decydować o ich instalacji za pośrednictwem Windows Server Update Services (WSUS). Sam system został także zaktualizowany i wspiera kilka nowości: pojawiła się w nim obsługa TX i RX w złączach szeregowych, nowy sterownik GPIO zapewniający nawet 100-kroetnie większą wydajność, wsparcie dla QualComm DragonBoard, obsługa Secure Boot, kompatybilność z zewnętrznymi bibliotekami Pythona, a także obsługa chipów PWM i ADC. Firma zaktualizowała ponadto bazę systemu, a także usunęła zgłaszane i odnalezione błędy. Podstawową edycję Windows 10 IoT Core dla Raspberry Pi 2, MinnowBoard Max i DragonBoard 410c znajdziemy na stronach korporacji.
Powiązane publikacje

Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
0
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28