Volkswagen szykuje sklep z aplikacjami dla swoich pojazdów. Tidal, Spotify, Yelp, TikTok i oprogramowanie samochodowe już w drodze
W ostatnich latach nastąpiła swoista komputeryzacja kolejnych sprzętów, a następnie połączenie ich z istniejącym oprogramowaniem. Do urządzeń cyfrowych dołączyły w ten sposób zegarki - nikogo nie dziwi już na przykład odbiór poczty elektronicznej za ich pomocą. W ostatnim czasie również producenci samochodów starają się zintegrować swoje pojazdy z ekosystemami cyfrowymi, co nie jest prostym zadaniem, biorąc pod uwagę ich specyfikę.
Volkswagen, jeden z największych producentów aut, zapowiedział w trakcie trwającego Mobile World Congress w Barcelonie sklep z aplikacjami dla samochodów niemieckiego potentata. Jako pierwsi z nowych opcji będą mogli się cieszyć już tego lata posiadacze najnowszych pojazdów marki Audi.
W ciągu kilku lat auta marki Honda będą miały na wyposażeniu konsolę Sony PlayStation 5
Volkswagen Group dokonało już wyboru pierwszych aplikacji, które pojawią się w cyfrowym sklepie. Wypełnią one najważniejsze kategorie, takie jak muzyka, radio, nawigacja, pogoda, wiadomości, systemy zarządzania ładowaniem baterii czy media społecznościowe. Jako przykład można podać przeglądarkę internetową Vivaldi, menedżera ładowania Chargehub czy Tidala, Yelp lub TikToka. W planach jest rozszerzenie propozycji do kilku setek aplikacji. Należy przy tym podkreślić, że dostępność niektórych programów oraz wybór preinstalowanych opcji będzie zależeć od auta (właściciele Porsche czy Bentley'a mogą spodziewać się większych możliwości).
Volkswagen zaprezentował działający prototyp robota, który będzie ładował samochody elektryczne. Przypomina on R2-D2
Za wprowadzenie sklepu dla różnych marek grupy VW odpowiada firma Cariad, która już teraz zajmuje się ich systemem operacyjnym. Z uwagi na specyfikę branży będzie on zamknięty. Uprawnienia aplikacji oraz przepływ danych będzie podlegał ścisłej kontroli. Wiele aplikacji zostanie poddane znacznym modyfikacjom pod okiem niemieckiej korporacji. Przedstawiciele Volkswagena podkreślają, że mocną stroną sklepu będzie oprogramowanie własne, które będzie pozwalało na większą personalizację funkcjonalności auta. Należy dodać, że w podobnym kierunku zmierzają również inne tradycyjne marki samochodów. Mercedes zapowiedział w ostatnim czasie wbudowane aplikacje dla samochodów klasy E od 2024 roku.
Tesla wraz z aktualizacją wyłączy w swoich samochodach możliwość grania w czasie jazdy. Gamingowe sesje tylko na parkingu
Jako pierwsze zaktualizowane zostaną następujące modele Audi z 2023 roku: A4, A5, Q5, A6, A7, A8, Q8 e-tron i e-tron GT. Ogłoszenie Volkswagena stanowi istotną zmianę w dotychczasowej polityce. Dotąd firma miała bardziej konserwatywne podejście do wprowadzania cyfrowych nowości niż inni producenci, jak na przykład Tesla. Volkswagen planuje przy tym wspólną platformę OS dla wszystkich swoich aut - począwszy od podstawowych modeli, a kończąc na Porsche. Z powyższego wynika również inny wniosek. Samochody już niedługo będzie można określać jako pełnoprawne urządzenia cyfrowe (ze wszystkimi tego konsekwencjami).
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78