VirtualBox 5.0 - Najnowsza wersja już dostępna
Końcówka ostatniego tygodnia dla entuzjastów wirtualizacji była szczególnie ważna, bowiem na rynek wkroczyła nowa wersja programu VirtualBox w wersji 5.0. Wśród naszych czytelników na pewno znajdą się tacy, którzy niecierpliwie czekali na tę nowinę. Od dłuższego czasu program był zapowiadany jako rewolucja w ofercie Oracle. Nowa kompilacja wprowadza wiele przydatnych rozwiązań, które nie sposób nie zauważyć. Owe zmiany stanowią bardzo dobry ruch ze strony producenta. W czasach prężnego rozwoju wirtualizacji, aplikacja musi sprostać wyzwaniom nakładanym przez technologie i indywidualne potrzeby użytkowników. Wypuszczenie nowej wersji programu to pierwsze tak duże wydarzenie od kilku lat. Wprowadza parawirtualizacje, możliwość uruchomienia maszyn wirtualnych w tle, a także zwiększa w znacznym stopniu wydajność działających systemów operacyjnych gościa do tego stopnia, że dla osób posługujących się tym narzędziem na co dzień jest od razu zauważalna.
Użytkownicy VirtualBoxa wreszcie mogą dostosować interfejs maszyny według swoich potrzeb.
Zwiększona wydajność w odtwarzaniu multimediów i grafice spowodowana może być lepszym wsparciem dla większej liczby rozszerzeń architektury x86. VirtualBox udostępniając szerszy zestaw instrukcji procesora systemom gościa, umożliwia aplikacjom korzystanie z najnowszych zestawów instrukcji sprzętu, zwiększając przy tym jego efektywność. W nowej wersji ulepszono obsługę urządzeń USB, która tym razem potrafi również automatycznie rozpoznawać podłączony sprzęt na USB 3.0. Co więcej, zwiększa wygodę pracy poprzez wprowadzenie metody bezpośredniego przeciągania plików pomiędzy hostem a gośćmi, gdzie do tej pory rolę tą pełnił schowek, urządzenie zewnętrzne lub współdzielone katalogi. Program wprowadza wiele ważnych funkcji, z których najważniejsze to:
- wsparcie parawirtualizacji dla systemów gości Windows i Linux
- rozszerzenie dostępnych instrukcji procesora dla systemów gości o rozkazy z zestawu SSE4.1, SSE4.2, AES-NI
- wsparcie dla kontrolerów USB 3.0
- dwukierunkowy mechanizm "przeciągnij i upuść" na wszystkich maszynach hosta: Linuks, Windows i Solaris
- możliwość szyfrowania dysków maszyn wirtualnych za pomocą algorytmu AES o długości klucza 128 i 256 bitów
Kolejną przydatną funkcjonalnością jest możliwość swobodnego modyfikowania wyglądu maszyny. Oracle podążając za ideą otwartości, pozwolił na dowolne wyświetlanie opcji panelu górnego i dolnego oraz uruchomienie programu w trybie pozbawionego jakiegokolwiek interfejsu graficznego (headless). Poprawione zostało również skalowanie zawartości okien, dzięki wykorzystaniu sprzętowej akceleracji. Istotną kwestią jaką warto się podzielić jest samodzielne działanie uruchomionych maszyn, które mogą działać pomimo tego, że główny manager został zamknięty. Program VirtualBox jest już dostępny do pobrania na stronie producenta. Zapewne wielu użytkowników zdążyło już dogłębnie przetestować ostatnie dziecko Oracle i zdecydować czy wprowadzone zmiany przypadły im do gustu.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78