Samsung prezentuje procesor mobilny Exynos 9810
Smartfony to nie tylko kawałek szkła/metalu i dotykowy wyświetlacz. Współczesne smartfony potrzebują także wydajnego procesora, który pozwoli na wspomnianym wyświetlaczu wyświetlić wszystkie mniej lub bardziej przydatne nam w życiu treści. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, to taki procesor musi być nie tylko wydajny, ale do tego energooszczędny, żeby mógł zagwarantować sensowny czas pracy na jednym ładowaniu, oraz nie wydzielać zbyt dużo ciepła, bowiem jego chłodzenie odbywa się w pełni pasywnie. Brzmi jak próba połączenia ognia z wodą, ale producenci jakoś sobie z tym radzą, czego dowodem ma być zaprezentowany wczoraj przez Samsunga układ Exynos 9810, który znajdziemy w nadchodzących flagowych smartfonach koreańskiego giganta.
Najważniejszą z nowości w Exynosie 9810 wydaje się być dodanie dedykowanego modułu sieci neuronowej odpowiedzialnego za uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.
Prezentacja procesora Samsung Exynos 9810 już 4 stycznia
O nowym procesorze Samsunga możemy słyszeć już od jakiegoś czasu. Ba, zdążyliśmy nawet poznać jego częściową specyfikację, dzięki czemu wiedzieliśmy, że będzie on wykonany w procesie technologiczny 10 nm LPP oraz wykorzysta trzecią generację autorskich rdzeni Koreańczyków. Teraz wiemy, że będzie ich cztery oraz będą one taktowane na 2,9 GHz, a dodatkowo zostaną wsparte przez cztery inne rdzenie zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej. Zmiany względem poprzedniej generacji miały się przyczynić do dwukrotnego zwiększenia wydajności jednowątkowej oraz skoku o ok. 40 procent w zastosowaniach wielowątkowych. Oczywiście przytoczone wartości to jedynie deklaracje producenta, w związku z czym będą musiały zostać potwierdzone niezależnymi testami.
Samsung Galaxy S9+ w GeekBench, szybsze tylko nowe iPhone'y
Najważniejszą nowością wprowadzoną w nowym flagowym Exynosie ma być moduł sieci neuronowej, podobny do tego, który odnaleźć można w Apple A11 Bionic oraz HiSilicon Kirin 970. Tradycyjnie już dla tego typu rozwiązań ma on być zoptymalizowany pod kątem zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym, jednak póki co trudno przewiedzieć w jak szerokim zakresie zostanie on wykorzystany w nadchodzących flagowcach Samsunga. Technologia ta ma co prawda olbrzymi potencjał, jednak należy pamiętać, że jest w stosunkowo wczesnej fazie rozwoju, w związku z czym nie oczekiwałbym, że wraz z nowym procesorem wywróci ona do góry nogami sposób pracy ze smartfonem.
Samsung Galaxy S9 zaraz trafi do produkcji. Premiera w marcu?
Z innych wartych odnotowania faktów związanych z nowym SoC wspomnieć należałoby o zastosowanym modemie, obsługującym łączność LTE Cat. 18 z możliwością agregacji sześciu pasm, co ma pozwolić na uzyskanie transferu rzędu 1,2 Gb/s przy pobieraniu danych oraz 200 Mb/s przy wysyłaniu. Obowiązkowo nie może zabraknąć także poprawionej obsługi multimediów, dzięki czemu nowe smartfony bez problemu poradzą sobie z materiałami UHD w 10-bitowej głębi kolorów, czy wysokiej klasy modułu ISP pozwalającego na sprawną obróbkę zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Exynos 9810 zostanie zaprezentowany szerszej publiczności przy okazji targów CES w Las Vegas, które rozpocząć się mają już w tę niedzielę, natomiast pierwszymi urządzeniami, w których go zobaczymy będą najprawdopodobniej Samsung Galaxy S9 i S9+.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10