Microsoft definitywnie kończy z Windows 10 Mobile
Windows 10 Mobile w tym roku zakończy już oficjalnie swój żywot. System ten już i tak od kilku lat był sztucznie podtrzymywany przy życiu. Ostatnia aktualizacja funkcjonalności Windows 10 Mobile miała miejsce w październiku 2017. Od tamtego momentu wprowadzano jedynie poprawki związane z bezpieczeństwem i stabilizacją. Microsoft już wcześniej zapowiedział, że po 10 grudnia 2019 urządzenia wykorzystujące to oprogramowanie przestaną otrzymywać wsparcie techniczne. Firma z Redmond zaktualizowała właśnie teraz sekcję FAQ, tłumacząc jakie będą tego konsekwencje. Ponadto Microsoft rekomendował przesiadkę na iPhone'a bądź urządzenia z Androidem.
Microsoft kończy wsparcie techniczne dla Windows 10 Mobile z dniem 10 grudnia 2019 a sam zachęca do przejścia na iOS bądź Androida.
Co to w praktyce oznacza? Po 10 grudnia 2019 Microsoft nie będzie już mógł zagwarantować bezpieczeństwa naszym telefonom i wydawać łatek z nim związanych. Ręczne i automatyczne kopie zapasowe ustawień i aplikacji będą działać do 10 marca 2020. W ciągu roku od tej daty posiadacze smartfonów z Windows 10 Mobile nie będą mogli także liczyć na automatyczne przesyłanie zdjęć do chmury a także przywracanie kopii zapasowej całego systemu. MS uprzedza także deweloperów, że obsługa aplikacji może zostać wstrzymana w dowolnym momencie.
Microsoft pracuje nad Windows 10 dla elastycznych urządzeń
Tym samym historia Windows Phone dobiega końca. Microsoft, który w czasach Windows Mobile (w epoce pre-androidowej) w 2007 roku miał 42% udział w segmencie mobilnym, całkowicie z niego znika jako producent sprzętu. WP w swoim najlepszym okresie był w stanie reprezentować jedynie 3,6% rynku w USA. Jedyną alternatywą dla osób, które potrzebują ekosystemu Microsoftu jest korzystanie z mobilnego oprogramowania firmy na iOS i Android. Amerykańska korporacja jest bardzo aktywna na tym polu, a niektóre z jej produktów należą do najczęściej używanych. Ostatnia aktualizacja Windows 10 na PC wprowadziła szereg usprawnień aby łatwiej łączyć funkcjonalności PC ze smartfonami.
Doszły m.in. oś czasu (działająca pomiędzy PC a smartfonami), aplikacja Your Phone pozwalająca na przeglądanie zdjęć na komputerze ze sparowanego telefonu, a także pisanie SMS-ów z poziomu komputera. W dalszej kolejności ma być wprowadzony zintegrowany schowek pomiędzy naszymi komputerami i urządzeniami mobilnymi (przez Swiftkey), a także możliwość korzystania z aplikacji androidowych na Windows 10. Póki co Windows 10 na procesorach Snapdragon (835 i 850) nie osiągnął sukcesu, choć Qualcomm przygotował nową, dedykowaną komputerom wersję SoC 8cx. Microsoft tymczasem nadal pracuje nad Windows 10 dla elastycznych urządzeń.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10