Samsung opatentował akumulatory z kulkami grafenowymi
Współczesne smartfony potrafią dziś niemal wszystko. Dzięki nim zrobimy dobrej jakości zdjęcia, nakręcimy film, pogramy w gry, sprawdzimy skrzynkę mailową czy przejrzymy wiadomości ze świata. Ogromna szkoda, że na wszystkie te czynności mamy zazwyczaj tylko kilka godzin - później należy podpiąć urządzenie do ładowarki. Ten problem trwa już od wielu lat i wydawać by się mogło, że nie ma sprytnego sposobu by temu zaradzić. Okazuje się jednak, że rozwiązaniem na wydłużenie pracy i skrócenie ładowania jest słynny grafen. Organizacja SAIT (Samsung Advanced Institute of Technology) opracowała właśnie technikę wykorzystania tej struktury w akumulatorach i opatentowała ją w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Czyżby zbliżała się długo oczekiwana rewolucja?
Dzięki kulkom grafenowym nowe bateria może uzyskać pojemność większą o 45% od standardowej, a co więcej, sam akumulator może zostać naładowany od 0 do 100% aż pięciokrotnie szybciej.
Nowa technologia powstała za sprawą syntezy i dwutlenku krzemu - to doprowadziło do utworzenia się tzw. kulek grafenowych. Ich zastosowanie w zwykłej baterii litowo-jonowej może dać naprawdę niesamowite rezultaty, bowiem dzięki nim bateria może uzyskać pojemność większą o 45%, a co więcej, sam akumulator może zostać naładowany od 0 do 100% aż pięciokrotnie szybciej. Dla porównania, wyobraźcie sobie smartfona ze zwykłą, powszechną baterią, który zostanie naładowany w godzinę. To samo urządzenie z baterią wykorzystująca kulki grafenowe będzie do tego potrzebowało zaledwie 12 minut. Co ważne, akumulatory nowego typu mają być też całkiem odporne na wysokie temperatury i zapewnią bezproblemową pracę przy temperaturze nawet 60 stopni Celsjusza.
Rewolucyjne baterie grafenowe naładują telefon w 15 minut
Tego typu baterie z pewnością znalazłyby zastosowanie również w samochodach elektrycznych, które na ten moment szczególnie cierpią na niewielki zasięg działania. Jeśli jednak spodziewacie się, że grafenowe akumulatory już niebawem zagoszczą one w np. w smartfonach, lepiej porzućcie nadzieję. Póki co technika została tylko opracowana, a do jej masowego wdrożenia i skomercjonalizowania została naprawdę długa droga. Pozostaje nam zatem tylko trzymać kciuki, by czas wprowadzenia nowych baterii został maksymalnie zminimalizowany. Nie wiem jak Wy, ale ja z niecierpliwością czekam na kolejne wieści w tej sprawie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4