Google udostępniło pierwszą publiczną betę systemu Android Q
Google udostępniło pierwszą publiczną wersję testową Androida Q – najnowszą wersję systemu operacyjnego rozwijanego przez koncern. Pierwsza deweloperska beta oprogramowania w dużym stopniu usprawnia sprawdzone funkcje Androida Pie, otrzymując wsparcie m.in. dla elastycznych smartfonów. Prace nad „Q” zostały zapowiedziane w trakcie zeszłorocznego Google I/O. Patrząc na historię publikacji finalnej wersji tego systemu operacyjnego, bardzo prawdopodobne jest to, że Android 10 zostanie wydany w okolicach sierpnia 2019 roku. Wśród wspieranych urządzeń odnaleźć można m.in. pierwszą generację urządzeń Pixel z 2013 roku. Nie wiadomo czy Google wyda również betę lżejszej wersji Go.
Poza zmianami kosmetycznymi Google postanowiło zadbać o prywatność swoich użytkowników, wprowadzając nowe uprawnienia oraz alternatywę dla Face ID.
Największą nowością 2019 roku jest komercyjne wykorzystanie elastycznych ekranów zainstalowanych w urządzeniach Huawei, Oppo i Samsunga. Android 10 posiada dla nich wsparcie, ułatwiając przy tym pisanie aplikacji wykorzystujących ich potencjał. Dodatkiem, który rok do roku pojawia się na ustach mediów technologicznych, jest mityczny dziś czarny motyw interfejsu graficznego Androida, który również odnalazł się w „Q”. Fizyczny przycisk wstecz zniknął z interfejsu graficznego nowej wersji oprogramowania, a zastąpi go zaawansowany system gestów, który można było opcjonalnie aktywować w Androidzie Pie.
Google rozpoczęło wdrażanie odświeżonej aplikacji Dysku Google
Poza zmianami kosmetycznymi Google postanowiło zadbać o prywatność swoich użytkowników. Dzięki nowym mechanizmom uprawnień aplikacji właściciele smartfonów oraz tabletów będą mieli większą kontrolę nad dostępem programów do informacji o lokalizacji urządzenia, plików oraz plików multimedialnych, takich jak zdjęcia i filmy. Podczas korzystania z trybu skupienia, aplikacje będą wysyłać powiadomienia o wysokim priorytecie, jeśli im na to wcześniej zezwolimy. Miłośnicy bezpieczeństwa będą w stanie wykorzystać nowy system blokady ekranu inspirowany Face ID pierwotnie wprowadzonym przez Apple. Mechanizm odblokowywania ekranu twarzą będzie różnić się od wprowadzonego w Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich, wymagając odpowiedniego sprzętu służącego do wykrywania odpowiedniego użytkownika.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4