Standard łączności bezprzewodowej Wi-Fi ma już 15 lat!
Korzystacie z urządzeń mobilnych lub komputerów łączących się z siecią domową lub firmową za pośrednictwem technologii Wi-Fi? W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sytuację, w której zapalony entuzjasta technologii lub szanująca się firma nie posiada urządzeń zapewniających bezprzewodowy dostęp do Internetu - technologia Wi-Fi jest często krytykowana przez zagorzałych zwolenników standardowego połączenia przy pomocy tzw. skrętki, ale mało kto wyobraża sobie życie na przewodowej smyczy i decyduje się na montaż odpowiedniej instalacji w każdym możliwym zakamarku. Bezprzewodowe łączenie się z siecią domową lub firmową ma oczywiście wiele zalet, ale warto czasami pomyśleć o zagrożeniach płynących z wykorzystywania fal radiowych, nie mówiąc już o prędkościach transferu i możliwych zakłóceniach. Czemu akurat dzisiaj opisujemy znaną nam wszystkim technologię Wi-Fi?
Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance odpowiadające za wszelkie standardy związane właśnie z tą konkretną siecią bezprzewodową obchodzi piętnastą rocznicę stworzenia tego typu łączności - w 1999 roku istniała grupa o nazwie WECA (Wireless Ethernet Compatibility Allinace), zaś rok później udało się wprowadzić do użytku nazwę Wi-Fi, którą oczywiście wykorzystujemy również dzisiaj. Bezprzewodowa technologia łączności mogła równie dobrze nazywać się DragonFly, Torchlight, Elevate lub Kinect, jednak zdecydowano się na stosowanie znanego wszystkim oznaczenia Wi-Fi.
W 2000 roku powstał standard Wi-Fi typu b, który oferował maksymalny transfer 11 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dwa lata później udało się wprowadzić typ Wi-Fi a oferujący już 54 Mb/s przy paśmie 5 GHz, a w 2003 roku powstał najpopularniejszy standard Wi-Fi g oferujący 54 Mb/s przy paśmie 2,4 GHz. W 2004 roku wprowadzono zabezpieczenie typu WPA2, a do sklepów trafiły pierwsze telefony i telewizory z certyfikatem Wi-Fi. Dwa lata później rozpoczęło się certyfikowanie urządzeń w standardzie 802.11n, pomimo że technologia nie była jeszcze ukończona.
W 2009 roku sprzedano 600-milionowe urządzenie posiadające moduł Wi-Fi na pokładzie, zaś dwa lata później liczba ta przekroczyła już 1,2 miliarda egzemplarzy. W 2012 roku 25% gospodarstw domowych posiadało własną sieć Wi-Fi, zaś liczba urządzeń obsługujących standard podwoiła się w porównaniu do 2008 roku. W ubiegłym roku ustanowiono nowy rekord prędkości w standardzie ac (1 Gb/s), natomiast ilość sprzedanych urządzeń przekroczyła już 2 miliardy. A co w przyszłości? Wi-Fi Alliance zapowiada przyspieszanie łączności, zmniejszanie opóźnień i sukcesywne zastępowanie kablowych połączeń.
Korzystacie z technologii Wi-Fi, czy może wierzycie tylko kablom?
Źródło: TechPowerUp
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4