Smartfony z modemami firmy Qualcomm z poważną luką bezpieczeństwa. Zagrożenie dotyczy 30% użytkowników telefonów
Smartfony, podobnie jak komputery osobiste, narażone są na wszelkiej maści zagrożenia związane z działalnością cyberprzestępców. Jedno z najnowszych dotyczy użytkowników telefonów pracujących pod kontrolą Androida, które wykorzystują modemy firmy Qualcomm. Błąd w Mobile Station Modem pozwala uzyskać dostęp do wiadomości SMS, listy połączeń, a w niektórych przypadkach nawet na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych. Według raportu Check Point sprawa dotyczy nawet 30% wszystkich aktywnych smartfonów z Androidem. W grę wchodzą więc marki, takie jak Samsung, Google, Xiaomi, OnePlus oraz innych. Firma wydała już stosowną poprawkę, ale proces aktualizacji traktowany jest przez producentów po macoszemu.
Ponad jedna trzecia użytkowników smartfonów jest zagrożona atakiem, którego skutkami mogą być między innymi kradzież danych z wiadomości oraz podsłuchiwanie rozmów głosowych. Wszystko przez lukę w Mobile Station Modem. Poprawki są już w drodze. Kto może na nie liczyć?
Metadane i dane - skarbnica wiedzy o nas i o naszych zwyczajach
Wiemy już, że sprawa jest poważna i nie powinniśmy jej lekceważyć. Cyberprzestępcy, znając treść naszych rozmów (zarówno głosowych, jak i SMS-owych), mogą wykorzystać zdobyte informacje w niecnych celach. Łatka została wypuszczona przez Qualcomm już w grudniu ubiegłego roku, natomiast nie wiemy, którzy producenci wysłali ją do swoich urządzeń i których modeli konkretnie dotyczył update. Samo Google zamierza udostępnić poprawkę w czerwcowym biuletynie bezpieczeństwa. Czy tak się stanie, pokaże czas. Czym jest w wspomniany atak?
Snapdragon X65 – Qualcomm zaprezentował nowy modem 5G pozwalający na transfer rzędu 10 Gbps
Cyberprzestępcy wykorzystują lukę w Mobile Station Modem, dzięki czemu mogą „wstrzyknąć” poprzez Qualcomm MSM Interface (QMI) złośliwy kod do oprogramowania modemu. Tym samym, historia połączeń, wiadomości SMS oraz sam odsłuch rozmów nie są już bezpieczne i mogą trafić w niepowołane ręce. Nie jest to pierwsze tego typu zagrożenie, natomiast jego skala robi wrażenie. Poza oczekiwaniem na łatkę warto zwracać szczególną uwagę na aplikację pobierane z nieoficjalnych źródeł oraz rozważnie dobierać witryny, które odwiedzamy za pośrednictwem smartfona.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
13
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17