Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty

Bartłomiej Dramczyk | 07-05-2019 19:00 |

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncertyPodczas tegorocznej edycji Pixel Heaven szykuje się sporo atrakcji. To już nie tylko dwie hale bazy MZA zajęte przez flippery, klasyczne komputery oraz konsole do gier. Szósta edycja Pixel Heaven to okazja do spotkań branży twórców gier, wręczenia nagród za najlepsze tytuły zgłoszone do konkursu Pixel Awards Europe oraz szansa na zdobycie kilku bezcennych autografów na pudełkach z grami. Jak i możliwość zagrania w gry, które dopiero powstają. Szykuje się też długi, sobotni wieczór koncertowy, wypełniony brzmieniami Katoda, Sensible Band, Nyokee, Katoda i Brothers in ATRs. Tegoroczna edycja Pixel Heaven 2019 odbędzie się w dniach 17-19.05, w halach bazy MZA przy ulicy Włościańskiej 52 (w pobliżu stacji metra Marymont).

Siódma edycja Pixel Heaven to przede wszystkim gry (stare i nowe), gracze, setka flippery oraz dziesiątki gwiazd gamedevu. Plus nowe wydanie magazynu Reset, jeśli ktoś jeszcze pamięta co to takiego.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [3]

Łącznie w dwóch halach podczas podczas trzech dni Pixel Heaven będziemy mieli okazję zagrać na około 100 stanowiskach przeznaczonych do grania w klasyki, to jest konsolach do gier i komputerach z ubiegłego wieku. Organizatorzy obiecują również podobną liczbę elektro-mechanicznych rozrywek, czyli flipperów, którym mają towarzyszyć równie klasyczne automaty do gier. Nie zabraknie i rozrywki w nowoczesnej formie: swoje prace (najnowsze, bardzo często jeszcze nieukończone gry) zaprezentują studia niezależne. Rolą widzów jest w tym przypadku komentowanie prac, sugerowanie zmian, co oznacza, że w pewien sposób każdy z nas może przez chwile poczuć się testerem do gier lub ich designerem (albo krytykiem). Po PGA to prawdopodobnie druga co do wielkości tego typu ekspozycja indyków w Polsce. Dzień poprzedzający Pixel Heaven (16.05.2019 r.) przewidziano jako czas dla branży twórców gier – towarzyszące Pixel Heaven osobne wydarzenie nazwane Pixel Connect, którego rolą jest przekazywanie informacji cennych dla osób rozpoczynających swoją karierę w gamedevie. W programie Pixel Connect 2019 przewidziano m.in. wykłady dotyczące praw autorskich i pułapek w umowach wydawniczych, zasady rządzące reklamami gier oraz sposoby na pozyskiwanie funduszy na stworzenie projektu.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [6]

Trzy dni zabawy przy fliperach, indykach i konsolach muszą mieć konkretne podsumowanie, dlatego jednym z elementów Pixel Heaven jest wręczenie nagród Pixel Awards Europe za projekty gier w kilkunastu kategoriach. Jury, w którego składzie jest m.in. Marcin Borkowski, Tomasz Gop i Maciej Miąsik, wyłoniło już nominowane projekty. To m.in. Inkulinati, Liberated i Tsioque (w kategorii najlepsza oprawa graficzna), Retro Synthesis, This is The Zodiac Speaking i Tsioque (najlepsza oprawa audio), Concurent Terrorist Agency, Liberated i Split (najlepszy projekt). W kategorii gier mobilnych nominowane zostały Cosmic Top Secret, Golf Peaks i Sole Light. Za najlepszy scenariusz uznano projekty Liberated, This is The Zodiac Speaking oraz Tsioque. Wśród gier VR wyróżniono Jetx, Mosh Pit Simulator oraz Spuds Unearhed, natomiast w kategorii najlepszych nawiązań do stylistyki retro wyróżniono 3 Minutes to Midnight, Doors in The Wood i (ponownie) Tsioque. Największe zaskoczenie według jurorów konkursu to Door in the Woods, Inkulinati oraz Retro Synthesis. O nagrodę Big Fish Grand Prix ubiegają się Chernobylite i Weedcraft Inc. Tytuł najlepszego indyka Pixel Heaven 2019 może przypaść jednej z trzech gier: Inkulinati, Liberated lub Tsioque.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [7]

Tradycją dla Pixel Heaven stało się już okolicznościowe wznawianie dawnych tytułów prasowych. Po Bajtku, Top Secrecie i Świecie Gier Komputerowych przyszedł czas na reaktywacje Resetu, magazyny poświęconego grom komputerowym, który był wydawany w latach 1997-2001. Tymczasowa (jedno wydanie) reaktywacja magazynu Reset, wydawanego w latach 1997-2001. Najnowszy numer (poskładany i napisany w głównej mierze przez oryginalnych autorów, którzy niegdyś tworzyli ten magazyn) będzie można nabyć podczas imprezy Pixel Heaven. Jak i zdobyć podpis ulubionych recenzentów (w programie imprezy przewidziano spotkanie z autorami magazynu Reset).

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [2]

Wśród dodatkowych atrakcji przewidziano wystawę pudełkowych edycji i gadżetów związanych z największymi producentami gier przygodowych: Sierry oraz Lucas Arts. Dla wielbicieli 8-bitowców, którzy wciąż zamierzają kreatywnie wykorzystać swoje maszyny wymyślono Pixel Crunch, czyli 17-godzinny game jam (sobota 8:00-20:00, niedziela 8:00-13:00), którego celem jest stworzenie na miejscu gry na dowolną, 8-bitową maszynę i zaprezentowanie jej na miejscu. Dozwolono wykorzystanie przystawek sprzętowych, interfejsów do odczytu danych z kart pamięci oraz współczesnych maszyn, wspomagających proces twórczy.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [10]

Znudzeni fliperami i konsolami? Pixel Heaven ma stać się miejscem dla graczy o zupełnie innych zainteresowaniach, na 220 metrach kwadratowych zorganizowana zostanie przestrzeń dla wielbicieli planszówek i komiksów. Na miejscu będzie można wypożyczyć jedną ze 150 gier. Gdzieś w trzewiach hal MZA ma też znaleźć się wystawa dzieł sztuki związanych z grami. Osobną strefę stanowi Pixel Jobs Zone, czyli stanowiska firm rekrutujących do praca w gamedevie. W końcu żeby było w co grać, ktoś te gry musi najpierw stworzyć.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [4]

Jednym z najważniejszych magnesów dla graczy (skłaniających do wizyty na Pixel Heaven) jest okazja spotkania wielkich mistrzów, odpowiadających za stworzenie niezapomnianych gier. W tym roku (podobnie jak i w poprzednich latach) niestety nie zobaczymy na scenie Éric Chahiego, za to będzie bardzo mocna ekipa z Wielkiej Brytanii, wsparta przez Francuzów i Amerykanów. Wielu z tych osób nawet nie trzeba przedstawiać, jak chociażby Davida Foxa, pracującego dla Lucasfilm Games, który odpowiadał m.in. za stworzenie gier Rescue on Fractalus!, Labyrinth, Zak McKracken and the Alien Mindbenders, a także współtworzył Maniac Mansion oraz Indiana Jones and the Last Crusade.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [11]

Tradycyjne swoją obecnością Pixel Heaven zaszczyci również Jon Hare - piłkarz o niezrównanej energii, twórca niezapomnianych gier dla Amig – Cannon Foddera, Sensible Soccera i Mega Lo Manii. Po raz drugi na Pixel Heaven będzie można spotkać twórcę Saboteura, Clive’a Townsenda, który może w tym roku pochwalić się wydaniem pierwszej części przygód Sabotażysty dla Switcha. Powtórną wizytę w Polsce zaliczy również Jim Bagley, który wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa, tworząc port gry Dragon’s Lair dla ZX81. Obecnie jest zaangażowany w projekt ZX Spectrum Next, czyli następcę słynnego ośmiobitowca.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [8]

Po raz pierwszy na Pixel Heaven pojawi się za to Ian Livingstone, ten sam który zakładał w latach 70. Games Workshop. Opowie m.in. swoją historię związaną z grami wideo, wskaże również zmiany modeli biznesowych, następujące w wyniku cyfrowej rewolucji branży gier. Pamiętacie kasety i gry oznaczone charakterystycznym logo Hewson? To firma wydawnicza, która w Wielkiej Brytanii odpowiadała za wprowadzenie na rynek największych hitów, takich jak Firelord, czy Cybernoid. Na Pixel Heaven będzie okazja spotkać i porozmawiać z założycielem Hewson Consultants, Andrewem Hewsonem.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [9]

Gary Bracey, kolejny gość Pixel Heaven będzie za to reprezentował jeszcze jedną, wielką markę lat 80. i 90 – firmę Ocean. Kolejnym brytyjskim weteranem branży gier w tym gronie jest Simon Butler, który współtworzył wiele gier dla ZX Spectrum oraz maszyn 16-bitowych, w tym Platoona i Total Recall. Po raz drugi w Polsce zobaczymy Mike’a Montgomery’ego, jednego z założycieli studia Bitmap Brothers. To kolejna szansa na zebranie autografów na pudełkach z Xenonem, Cadaverem, Gods, Speedballem i Chaos Engine. Mike Clarke, muzyk, którego spotkamy na Pixel Heaven 2019 również maczał palce w wielu klasykach. To on stworzył oprawę muzyczną do Microcosma, Lemmings 2, WipEouta 64 oraz Last Action Hero. Wśród sław gamedevu lat 90. będzie szansa zobaczyć również Huberta Chardota, pisarza, który odpowiada za scenariusze trzech pierwszych części Alone in the Dark, Prisoner of Ice oraz gry The Devil Inside.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [12]

Swoją drugą wizytę na Pixel Heaven zapowiedział David Pleasance, były szef brytyjskiego oddziału firmy Commodore, który niedawno opublikował książkę o historii tej firmy, zatytułowaną „Commodore: the Inside Story”. Mocno związany z klasycznymi grami jest również François Lionet. To on jest autorem AMOS-a i STOS-a – dwóch języków programowania popularnych na Amigach i Atari ST, dzięki którym powstało wiele projektów sprzedawanych również komercyjnie. Obecnie François Lionet współtworzy FriendOS (system operacyjnych w chmurze), pracuje także nad następcą AMOS-a, językiem AMOS 2.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [13]

Sobotni wieczór Pixel Heaven został zarezerwowany na After Party, podczas którego zobaczymy barwny występ brytyjskiej wokalistki Nyokee, którą wesprze porcja świetnej elektroniki Katoda i grupa użytkowników komputerów Atari, która postanowiła założyć zespół, czyli Brothers in ATRs. Niewątpliwe dla wielu graczy sensacją tego wieczoru będzie występ Sensible Band, w składzie: gitara i śpiew - Jon Hare, instrumenty klawiszwe - Andrew Barnabas, gitara - Tony Hardwick, gitara basowa - Paul Reynolds i Olo Grochocki oraz perkusja - Tom White. Zapewne skończy się śpiewaniem głównego motywu z gry Cannon Fodder i próbą nauczenia Jona Hare tekstu bluesowego hitu „Whisky” zespołu Dżem.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [1]

Ceny wejściówek na siódmą edycję Pixel Heaven wynoszą od 40 zł (jeden dzień) do 70 zł (3 dni). Dodatkowo trzeba zapłacić 40 zł za After Party (część koncertową), koszulki (40 zł) oraz za udział w konkursach z nagrodami (karta Competitor, 10 zł). Najwyższą cenę (170 zł) za udział w Pixel Heaven płacą tzw. Supporterzy, którzy w cenie wejściówki otrzymują koszulkę, wstęp na After Party a także specjalne, okolicznościowe wydanie magazynu Reset.

Pixel Heaven 2019 - Flippery, Reset, goście specjalni i koncerty [14]

Źródło: Pixel Heaven
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Tagi:
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 3

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.