Przeglądarka Firefox z obsługą wielu procesów dopiero w 2015 roku
Fundacja Mozilla czuje się jakby zagubiona w obecnym świecie. Kolejne wydania Google Chrome przynoszą ze sobą coraz to większą liczbę nowości, deweloperzy Opery postanowili całkowicie przebudować swój projekt, zaś Internet Explorer stał się całkiem przyjemną i używalną przeglądarką. Gdzie w tym wszystkim jest Firefox? Deweloperzy od pewnego czasu bardzo lubią porzucać projekty, nad którymi dłuższy czas pracowali i po pewnym okresie ponownie sobie o nich przypominają. Tak było z popularnym wątkiem dotyczącym wielu procesów, gdzie pierwsze wzmianki o tej funkcji dało się słyszeć już w 2010 roku, a w 2011 roku prace zostały wstrzymane, zaś w 2013 wznowione. Firefox do tej pory pracuje jako jeden wielki proces co oczywiście w obecnych standardach nie jest modne oraz praktyczne – wystarczy, że tylko jedna karta przestanie działać i bardzo często dochodzi do awarii całej przeglądarki. Deweloperzy Firefoksa postanowili wreszcie coś z tym zrobić.
Najwyższy czas przyśpieszyć rozwój Firefoksa.
Prace zdają się być na bardzo zaawansowanym etapie, ponieważ deweloperzy nawet określili końcową datę premiery nowych rozwiązań, a wypada ona 16 lutego 2015 roku. Fundacja Mozilla chce, aby uruchamiane procesy były również umieszczane w oddzielnych sandobksach, które chroniłyby przeglądarkę przed atakami złośliwego kodu. Plany są ambitne, jednak pojawia się jeden problem – są nim dodatki. Firefox doczeka się bardzo mocnej przebudowy kodu, co oczywiście negatywnie wpłynie na kompatybilność dodatków, z których przecież ognisty lis słynie. Przed niezależnymi deweloperami szykuje się zatem sporo pracy.
Dodatkowo należy mieć na uwadze, że apetyt na RAM z pewnością wzrośnie. Wszyscy wiemy ile Google Chrome potrafi zająć wolnej pamięci operacyjnej i po wprowadzeniu obsługi wielu procesów Firefox również dołączy do grona aplikacji zasobożernych. Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami, to zapraszamy Was na tę stronę i polecamy rozpocząć korzystanie z przeglądarki z kanału Nightly. Należy jednak pamiętać, że jest to wydanie mocno eksperymentalne i może działać niestabilnie.
Źródło: Mozilla
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
5
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
17
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
30
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24