Programem DisplayHDR Test sprawdzisz jakość HDR w monitorze
Pod koniec ubiegłego roku organizacja VESA wprowadziła standard DisplayHDR, którego celem miała być standaryzacja nowej technologii w monitorach zarówno do grania jak również dla profesjonalistów. W skutek tego pojawiły się trzy nowe certyfikaty: DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 oraz DisplayHDR 1000. O ile w przypadku dwóch pierwszych certyfikatów pojawił się już szereg monitorów spełniających ich kryteria, o tyle ostatni z nich został aktualnie przyznany wyłącznie jednemu urządzeniu - Philips Momentum, na premierze którego niedawno byliśmy w Hiszpanii. Teraz organizacja przygotowałaaplikację DisplayHDR Test, któabędzie można sprawdzić możliwości monitora czy słusznie otrzymał stosowny certyfikat.
VESA udostępniła narzędzie DisplayHDR Test, który pozwala na sprawdzenie parametrów monitora pod kątem zgodności z normą HDR10. Obecna wersja jest dostosowana została głównie z myślą o zaawansowanych użytkownikach.
W ostatnich miesiącach pojawiło się w sprzedaży coraz więcej monitorów posiadających jeden z certyfikatów organizacji VESA. Ponadto kolejne są w drodze, również te odznaczające się najwyższym standardem - DisplayHDR 1000. Dla osób, które posiadają bądź planują się przesiąść na jeden z takich monitorów (ewentualnie laptopów posiadających ekrany zgodne z technologią HDR) zdecydowano się przygotować dedykowaną aplikację, która dokładnie zbada parametry matrycy i poda wszystkie potrzebne informacje użytkownikowi. Program nazywa się DisplayHDR Test i został udostępniony w sklepie Windows Store. Aktualnie mamy do czynienia z wczesną wersją, która jest uboga graficznie. Organizacja obiecuje jednak wsparcie, rozwój i przygotowanie bardziej przejrzystego interfejsu w ciągu najbliższych miesięcy.
Aplikację odpalimy również na monitorach bez wsparcia dla HDR.
Nie wszyscy oczywiście będą mogli w pełni wykorzystać aplikację i mówię tutaj również o osobach, które wyposażą się w odpowiedni monitor. Każde parametry obrazu należy badać z wykorzystaniem kolorymetru i w tym wypadku jest to również wymagane - w innym wypadku nie będziemy mogli sprawdzić wszystkich opcji programu. Jest to więc aplikacja przygotowana głównie z myślą o zaawansowanych użytkownikach, którzy nie tylko będą w stanie sprawdzić wszystkie narzędzia (niektóre są ukryte w aplikacji), ale również będą wyposażeni w odpowiednią aparaturę testową. Jeśli posiadamy taki sprzęt, wówczas będziemy mogli otrzymać sporo ciekawych informacji o matrycy i otrzymamy pewność, że certyfikat został przyznany w sprawiedliwy sposób.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
38
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54