Program Classic Shell został porzucony przez autora
Zmiany w naszym życiu są nieodzowne, nawet jeśli nam się nie podobają i kurczowo trzymamy się starego. Podobnie sprawa wygląda w świecie nowych technologii, gdzie w końcu to co posiadamy przestaje wystarczać. Windows 10 budził od początku sporo kontrowersji, a jedną z nich był nowy wygląd. Mimo iż kafelki były znacznie lżejsze, aniżeli w "ósemce", a i do dyspozycji mieliśmy menu Start to różnice dla wielu były nie do zaakceptowania. A tam gdzie pojawia się potrzeba, tam i prędzej czy później ktoś ją zaspokoi. W tym przypadku padło na program Classic Shell, który pozwalał na mocną modyfikację GUI systemu od Microsoftu. Niestety, autor całkowicie porzuca dalszy rozwój swojego dzieła po ośmiu latach tworzenia go.
Kod źródłowy Classic Shella został uwolniony i znaleźć go można na Sourceforge i GitHubie, dalsze losy programu zależą już od społeczności.
PureRetro: 34 lata temu Bill Gates pokazał światu Windows 1.0
Jeśli ktoś był wiernym fanem Windowsa 7, ale w nowym komputerze zmuszony został do przesiadki na Windowsa 8 lub 10 to z całą pewnością zetknął się z niewielką, acz bardzo przydatną aplikacją Classic Shell. Jej korzenie sięgają bowiem 2009 roku, a cel był banalnie prosty - umożliwić pełną i komfortową obsługę systemu myszką i klawiaturą, eliminując kafelki. Z czasem pozwalał również na uproszczenie menu kontekstowego, zmianę sekcji wyszukiwania, wybór ikony menu Start i wiele, wiele więcej. Wszystko to w prostej i przystępnej formie, która po zagłębieniu się w czeluści programu oferowała znaczny poziom dopasowania pod użytkownika. Niestety, ostatnio na oficjalnym forum oraz stronie Classic Shella pojawiła się smutna wiadomość.
Programy CCleaner i CCleaner Cloud zostały zainfekowane
Autor po ośmiu latach tworzenia programu, który miał być tylko weekendową odskocznią do jego własnego użytku, zmuszony jest zrezygnować z dalszego rozwijania swojego tworu. Powody są trzy - brak wystarczającej ilości wolnego czasu; zbyt częste aktualizację Windowsa 10; coraz większe odchodzenie od klasycznego modelu Win32, co utrudnia dostosowywanie wyglądu i funkcji Windowsa. Z tego względu kod Classic Shella został uwolniony i znaleźć go można na Sourceforge oraz GitHubie. Download ze strony utrzymany zostanie jeszcze przez sześć miesięcy, zaś forum otwarte do końca 2018 roku. Autor nie daje się przekonać nawet monetyzacją aplikacji, bowiem nie o pieniądze mu chodziło. Od zarabiania ma dobrze płatną pracę jako twórca gier. Dalszy rozwój zależy więc w pełni od sporej społeczności, która może dowolnie modyfikować i aktualizować Classic Shella według własnych potrzeb, o ile tylko to potrafi...