Premiera nowych procesorów Intel Celeron i Pentium Silver
Choć oczy entuzjastów z oczywistych względów zwrócone są na najwydajniejsze procesory Intela sprzedawane pod marką Intel Core, to gigant z Santa Clara co jakiś czas musi wydać także nieco tańszy produkt "dla ludzi". W końcu z czegoś trzeba te biurowe komputery składać, prawda? Ano prawda i właśnie dlatego Niebiescy postanowili odświeżyć tę tańszą część swojego portfolio, wprowadzając do sprzedaży nowe modele Intel Celeron oraz Intel Pentium Silver. Układy te przeznaczone mają być przede wszystkim do podstawowych zastosowań, w których nie jest potrzebna szczególnie wysoka moc obliczeniowa. Mowa tu głównie o pracy biurowej i konsumpcji multimediów.
Nowe procesory Intel Celeron i Pentium Silver dedykowane są przede wszystkim zastosowaniom biurowym oraz konsumpcji multimediów, gdzie wysoka wydajność nie jest szczególnie istotna.
Intel zmienia nazewnictwo procesorów Pentium Kaby Lake
Nowe procesory firmy Intel wykorzystują architekturę Gemini Lake, co oznacza, że wykonane zostały w litografii 14 nm i oferują szereg usprawnień, przynajmniej jeśli chodzi o część zastosowań. Spośród ciekawszych nowości oferowanych przez nowe układy wspomnieć należy przede wszystkim o obsłudze gigabitowego Wi-Fi oraz o technologii Local Adaptive Contrast Enhancement (LACE), która ma pozwolić na dopasowanie jakości obrazu na ekranie do warunków oświetleniowych. Docenią ją z pewnością głównie użytkownicy laptopów. Wzrostu doczekała się także wydajność nowych układów, dzięki czemu w zastosowaniach takich jak praca z arkuszem kalkulacyjnym czy przeglądanie internetu mają być aż o 58% szybsze... niż czteroletni komputer z niskiej półki cenowej. Nie ma co, szykują się prawdziwe demony wydajności!
Test Intel Pentium G4560 - Rewelacyjny procesor w niskiej cenie
Czas zostawić na chwilę z boku marketingowe przechwałki, a przejść do konkretów. W ramach odświeżonej linii Celeronów i Pentiumów Silver na rynek ma trafić łącznie sześć procesorów. Dla komputerów stacjonarnych przewidziano modele Pentium Silver J5005 (4x 2,8 GHz), Intel Celeron J4105 (4x 2,5 GHz) i Intel Celeron J4005 (2x 2,7 GHz). W przypadku laptopów mamy do czynienia z analogicznym zestawem, na który składają się Intel Pentium Silver N5000 (4x 2,7 GHz), Intel Celeron N4100 (4x 2,4 GHz) i Intel Celeron N4000 (2x 2,6 GHz). Zintegrowany układ graficzny w przypadku Pentiumów to Intel UHD Graphics 605, natomiast nabywcy Celeronów będą się musieli zadowolić Intel UHD Graphics 600. Reszta specyfikacji w przypadku wszystkich nowych układów wygląda identycznie, bowiem dostajemy 4 MB pamięci cache oraz obsługę pamięci DDR4 i LPDDR4 o taktowaniu 2400 MHz w trybie Dual Channel. Zabrakło niestety technologii Hyper Threading, która w dalszym ciągu zarezerwowana jest jedynie dla droższych jednostek. Jeżeli chodzi o TDP, to to dla modeli desktopowych ustalone zostało na poziomie 10 W, a w przypadku układów mobilnych na 6 W. Jak widać nowe procesory nie wywrócą obecnego układu sił do góry nogami, ale jako podstawa do niedrogich laptopów lub HTPC mogą spisać się całkiem nieźle. Należy jednak pamiętać, że są to układy lutowane, które dostępne będą wyłącznie w ramach konstrukcji OEM.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
90
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7