Poznajcie Daisy - rozbiera na części 200 iPhone’ów w godzinę
Na kilka dni przed zbliżającym się Dniem Ziemi (22.04), Apple chwali się swoją proekologicznym działaniami: wykorzystywaniem odnawialnej energii oraz recyklingiem swoich produktów. Oczywiście możemy jedynie dociekać, jak bardzo „eko” jest cały łańcuszek podwykonawców komponentów do iPhone'ów, iPadów i Macbooków. Również testy prowadzone m.in. przez iFixit, dowodzą że najnowsze produkty Apple’a zdecydowanie nie należą do urządzeń łatwych w samodzielnym serwisowaniu, a i amerykańska korporacja ma swoje za uszami – w zeszłym roku świat obiegły wieści, że iPhone’y redukują swoją wydajność wraz ze starzejącymi się bateriami. Dziś Apple chwali się Daisy, a Greenpeace wytyka amerykańskiej korporacji błędy.
Precyzyjny manipulator maszyny sprawnie rozbiera na części zużyte telefony. Oto kolejny zawód, który wkrótce zostanie zawłaszczony przez roboty.
Warto zobaczyć w akcji Daisy – robota, który służy firmie Apple do recyclingu uszkodzonych iPhone’ów. Maszyna odzyskuje wartościowe komponenty ze zużytych smartfonów Apple’a. Potrafi poradzić sobie łącznie z dziewięcioma modelami iPhone’ów. I robi to ponoć skutecznie, rozkładając na czynniki pierwsze nawet 200 urządzeń w ciągu jednej godziny. Nieźle. Biorąc pod uwagę ponad miliard iPhone’ów sprzedanych do końca 2017 roku, będzie miała jeszcze co robić przynajmniej przez najbliższe pół tysiąca lat (jeśli wszystkie iPhone'y trafią w jej manipulatory).
Apple korzysta już wyłącznie z energii odnawialnej
Mechaniczna dewastatorka smartfonów Apple'a, Daisy to potomek Liama, robota uruchomionego w 2016 roku do tego samego celu – również służył on do rozbiórki iPhone’ów. W czasie jego świetności Apple chwalił się Liamem. Części Liama posłużyły do konstrukcji Daisy, która zastąpiła swojego poprzednika na stanowisku niszczyciela iPhone'ów. Oprócz niezłej wydajności, Daisy, zgodnie z zapewnieniami Apple’a, precyzyjnie dekonstruuje smartfony i sortuje odzyskane komponenty urządzeń poddanych recyklingowi.
Apple planuje zrezygnować z stosowania procesorów Intela
Nie trzeba było długo czekać na reakcje na rewelacje Apple’a. Starszy analityk Greenpeace, Gary Cook, stwierdził że Apple powinien raczej skupić się na konstruowaniu urządzeń, których cykl życia będzie dłuższy, a nie na recyklingu poprzednich modeli. Gary Cook sugeruje również, że amerykańska firma powinna opracować smartfony, które łatwiej będzie można naprawiać i upgrade'ować. Za przykład podaje popularność usługi wymiany baterii (w obniżonej cenie) w poprzednich modelach iPhone'ów, co ma dowodzić, że ludzie wolą dłużej korzystać z zakupionych urządzeń niż kupować nowe i oddawać starsze modele do recyklingu.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
35
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10