Płyn potrafiący chłodzić oraz zasilać urządzenie?
Nieprzekraczalna bariera możliwości krzemu zbliża się nieubłaganie, więc naukowcy już zaczynają się ścigać w wymyślaniu nowych technologii. Najbardziej prawdopodobnym następcą wydaje się być grafen, jednak ten materiał okazuje się być dużo bardziej problematyczny niż na pierwszy rzut oka przypuszczano - przede wszystkim jest on całkowitym przewodnikiem. Niektórzy naukowcy celują bardziej w sieci neuronowe i pragną stworzyć procesor, który będzie potrafił się uczyć na podstawie własnych doświadczeń. Podejmowane są również pierwsze eksperymenty, niekiedy zakończone wynikiem pozytywnym, jednak stan prac nad tym rozwiązaniem jeszcze daleko odbiega od wykorzystania w realnym świecie. Inni swoje wysiłki skupiają na walce z odwiecznym wrogiem układów elektronicznych, jakim jest... ciepło. Walka z tym czynnikiem wydaje się wkraczać na nowe tory i wcale nie mamy tutaj na myśli rozbudowanych układów chłodzących tylko płyn.
Zaraz, ale przecież chłodzenie wodne jest znane nie od wczoraj. Oczywiście że tak, jednak naukowcy opracowali specjalną ciecz, która oprócz chłodzenia zapewniałaby również dostarczanie energii. Wyobraźcie sobie, iż zamiast okablowania z zasilacza wychodzą specjalne rurki, w środku których znajduje się płyn odpowiadający za dostawę energii i automatycznie chłodzący nasze podzespoły.
Dzięki temu rozwiązaniu naukowcy twierdzą, iż możliwe będzie tworzenie dużo potężniejszych podzespołów, gdyż jak wiemy, efektywność odprowadzania ciepła w cieczy jest dużo większa niż w przypadku wykorzystania metalu. Tą nowość należy traktować jako ciekawostkę i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zobaczymy to rozwiązanie w codziennym zastosowaniu.
Źródło: VR-Zone