PCI Express 5.0 nadchodzi, a wraz z nim transfer danych 32 GT/s
PCI Express 5.0 przyniesie podwojenie przepustowości tego interfejsu w ciągu najbliższych dwóch lat - zapowiada PCI-SIG, organizacja, która definiuje standardy PCIe. Specyfikacja bazowa PCI Express 5.0, w wersji 0.9 jest już dostępna dla członków stowarzyszenia. Al Yanes, prezes i przewodniczący PCI-SIG przypomina, że projekt PCI Express 4.0 z 16 GT/s został wprowadzony w 2017 r. W tym samym roku, podczas corocznej konferencji PCI-SIG DevCon, ruszyły prace nad wersją 5.0 tej technologii. "Z aplikacjami, które wymagają dużej ilości danych, takim jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe , serwery korporacyjne wiedzieliśmy, że to tylko kwestia czasu, zanim rynek zażąda większej przepustowości" - mówi Al Yanes.
PCI-SIG spodziewa się, że oba standardy będą współistnieć na rynku przez jakiś czas, a PCIe 5.0 będzie używane początkowo przede wszystkim w urządzeniach wymagających najwyższej wydajności
Specyfikacja PCIe 5.0 utrzymuje kompatybilność wsteczną z PCIe 4.0, 3.x, 2.x i 1.x. Wprowadza też zmiany związane z zasilaniem poprawiające integralność sygnału i mechaniczną wydajność złączy i wymaga złącza PCIe card electromechanical (CEM) przeznaczonego do kompatybilności wstecznej dla kart rozszerzeń. PCIe 5.0 zapewnia aktualizację prędkości, która osiągnie prędkość transmisji danych rzędu 32 GT/s. "Zamierzamy opublikować PCIe 5.0, w wersji 1.0 w pierwszym kwartale 2019 roku" - zapowiada prezes Al Yanes.
Procesory AMD Zen 2 z obsługą PCIe 4.0, chipset X570 w drodze
PCI-SIG spodziewa się, że oba standardy będą współistnieć na rynku przez jakiś czas, a PCIe 5.0 będzie używane początkowo przede wszystkim w urządzeniach wymagających najwyższej wydajności, takich jak procesory graficzne do obliczeń dla sztucznej inteligencji i aplikacje sieciowe. PCI Express, oficjalny skrót PCIe to połączenie Point-to-Point (podobnie jak HyperTransport) pozwalające na przesyłanie danych z dużą prędkością, instalację kart rozszerzeń na płycie głównej. Zastąpiło ono magistrale PCI oraz AGP.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4