Naukowcy potwierdzają - grafen posiada zdolność regeneracji
Wydawać by się mogło, że rzecz o której mówimy przez wiele lat raczej nigdy nie powstanie. Podobnie jest w przypadku grafenu, o którym nie słyszymy przez długie miesiące. Jeśli jednak naukowcy wpadną na jakąkolwiek nową możliwość tego materiału, to od razu wszelkie media nas o tym informują. Tak jest również teraz, gdyż brytyjscy badacze odkryli, że otwory wykonywane w grafenie zarastają nowymi wiązaniami. Materiał to jak na razie nuta przyszłości w przypadku masowej produkcji procesorów, jednak każda ciekawostka jest na wagę złota. Arkusz grafenu ze względu na grubość atomu może zostać z łatwością uszkodzony. Odkrycie samodzielnej regeneracji likwiduje kilka problemów związanych z przyszłym użyciem materiału. Odkrycie miało miejsce podczas badań w Uniwersytecie Manchesteru.
W zespole prowadzącym znalazł się Konstantin Novoselov, czyli laureat Nagrody Nobla z 2010 roku. Zespół prowadzący badania umieścił na brzegach kilka atomów palladu lub niklu, które utrudniały proces regeneracji. Odkryto, że przy większych otworach konieczne jest użycie większej liczby tychże atomów. W innym przypadku grafen był w stanie zregenerować cały otwór. Cóż, z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje dotyczące tego ciekawego materiału.
Źródło: VR-Zone
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4