Nagrodzony Noblem Grafen następcą krzemu?
Grafen, to jedna z alotropowych form węgla odkryta w 2004, która najprawdopodobniej zastąpi krzem w produkcji układów scalonych. Grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone pierścienie sześcioczłonowe i może być uważany za ostatni członek szeregu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Ponieważ grubość materiału wynosi jeden atom, tę formę określa się jako dwuwymiarową (dokładniej dwuwymiarową strukturę atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną). Długość wiązań węgiel-węgiel wynosi ok. 1,42 Å, czyli 0,142 nanometra... Dobra, przyznam szczerze, ja również większości z tego nie rozumiem :) Najważniejsze, że zastosowanie grafenu powinno rozwiązać problemy ze zmniejszaniem procesu technologicznego, co w przypadku krzemu nastąpi niebawem. O przydatności badań prowadzonych przez Konstantina Nowosiołowa i Andrieja Gejma niech świadczy fakt, iż Królewska Akademia Nauk za odkrycie przyznała im Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.
Chociaż obydwaj naukowcy pochodzą z Rosji, to swoje badania prowadzą na Uniwersytecie Manchester w Wielkiej Brytanii. Dzięki ich odkryciu powstały już tranzystory grafenowe, zdolne do pracy z częstotliwością 300 GHz. Osiągnięcie granicy jednego teraherca, po wprowadzeniu odpowiednich udoskonaleń, jest podobno na wyciągniecie ręki. Pozostaje życzyć szczęścia i szybkiego finały pracy.
Źródło: CNN& / Wikipedia
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4