Moduł TPM w Windows 8 nie posiada wbudowanego backdoora
Kilka dni temu w sieci pojawiły się artykuły mówiące o backdoorze, który ponoć ma się znajdować w chipie TPM oraz w funkcji zawartej w systemie Windows 8 - jest ona odpowiedzialna za jego poprawną obsługę i oferowanie dostępu do zawartości dla organizacji NSA oraz niektórych obywateli Chin. Cała ta afera została wywołana przez naszych zachodnich sąsiadów. Według niemieckiej organizacji zajmującej się bezpieczeństwem informacji (BSI), taka dziura w module TPM miała się znajdować przez dłuższy czas, co naturalnie stanowiłoby bardzo poważne zagrożenie dla komputerów pracujących szczególnie w instytucjach urzędowych. BSI wystosowało jednak odpowiednie sprostowanie, w którym twierdzi, że nie chodziło im bezpośrednio o znajdującej się luce w chipie, lecz o samym fakcie korzystania z modułu TPM. Większość czytelników może nie zrozumieć zasady działania opisywanej procedury, więc na samym początku omówimy w telegraficznym skrócie czym jest wspomniany chip.
TPM możemy porównać do skrzynki na klucze - działa on od momentu włączenia komputera, zaś w jego wnętrzu znajduje się unikatowy klucz RSA oraz numer seryjny, który generowany jest w trakcie produkcji. Chipu nie da się wyłączyć. Moduł TPM odpowiada również za generowanie innych kluczy, które potem służą np.: do zaszyfrowania dysku twardego. Odszyfrowanie danych oraz dostęp do kluczy możliwy jest tylko wtedy, gdy moduł nie wykryje drastycznych zmian w konfiguracji naszego komputera.
Gdyby złodziej fizycznie ukradł nam zaszyfrowany dysk i podłączył do swojego komputera, to nie będzie miał możliwości odszyfrowania, gdyż odpowiedni klucz znajduje się w module TPM. W takim przypadku włamywacz musiałby zabrać cały komputer ze sobą. W sprostowaniu BSI dowiadujemy się, że bardziej miało na myśli ryzyko większej awarii oraz utratę zaszyfrowanych danych niż sam fakt występowania tylnej furtki.
Źródło: BMI
Powiązane publikacje

Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
4
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
23
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28