Wideo: Test AVerMedia AM310 - mikrofon dla streamera
Jeżeli twoim największym marzeniem jest zostanie popularnym YouTuberem w kategorii gamingu, swoją przyszłość widzisz jako streamer na Twitchu albo chcesz rozpocząć przygodę z nagrywaniem podcastów, to jedną z podstawowych rzeczy jaką musisz kupić jest dobrej klasy mikrofon. Nic tak nie przeszkadza podczas oglądania wideo jak niskiej jakości audio. Sam wiele razy sparzyłem się na tragicznej jakości nagranego dźwięku i musiałem stanąć na głowie, żeby doprowadzić go do stanu używalności i prawie nigdy nie udało mi się pozytywnie zakończyć tej walki. W skrócie, żeby z łatwością nagrać swój własny głos, niezbędny będzie dobry mikrofon kardioidalny. W tym materiale sprawdzam, jak dobrze w tej roli sprawdzi się i jakie są funkcje mikrofonu Avermedia AM310.
W połączeniu z kartą Avermedia Live Gamer HD 2 mikrofon AM310 stanowił fantastyczny, kompletny zestaw do nagrywania gier z komentarzem.
Mikrofon zapakowany jest w solidne, czarno-czerwone pudełko, dlatego z góry możemy założyć, że jest to produkt skierowany dla graczy. Pozytywne wrażenie sprawia również jego waga, ponieważ w (bardzo) dużym uproszczeniu - im cięższy mikrofon, tym prawdopodobnie lepszy. W środku znajdziemy główny przetwornik, kilka elementów składających się na podstawkę, kabel USB 2.0 o długości około 2,5 m oraz oczywiście krótki papierowy przewodnik. Jakość wykonania mikrofonu jest wzorowa. Urządzenie wykonano w większości z metalu, lecz w przypadku obudowy spotkamy się z plastikowymi wstawkami. Niestety żaden z elementów nie jest rozmontowywalny. Z drugiej strony podstawka nie sprawia już tak dobrego wrażenia. O ile stopka jest ciężka i stabilnie będzie podtrzymywać mikrofon, tak już sam uchwyt jest plastikowy i niepewnie chybocze całą konstrukcją. Poza tym jednym niedociągnięciem resztę elementów oceniam bardzo pozytywnie, jednak obawiam się, że dla wielu osób ten niestabilny uchwyt będzie dyskwalifikujący. Pewnym rozwiązaniem może być wykorzystanie innego mocowania, ale wyzwanie będzie polegało na znalezieniu odpowiedniego uchwytu z pasującym gwintem.
Specyfikacja techniczna Avermedia AM310
- Typ: jednokierunkowy mikrofon pojemnościowy
- Charakterystyka kierunkowości: kardioidalna
- Częstotliwość próbkowania: 48 kHz
- Bit-rate: 16-bit
- Zasilanie: USB (5V DC)
- Czułość: -60 ± 5 dB (dla 1 kHz)
- Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
- Wymiary (mikrofon): 90 x 130 x 270 mm
- Waga (mikrofon): 468 g ± 5 g
Korzystanie z mikrofonu jest banalnie proste. Wystarczy podłączyć go do komputera za pomocą złącza USB i zacząć nagrywać. Na szczęście nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sterowników ani specjalnych programów od Avermedii - wszystko po prostu działa. Do nagrywania można wykorzystać prosty w obsłudze, a zarazem bogaty w funkcje program do nagrywania audio jakim jest Audacity. Osobom zaczynającym przygodę z nagrywaniem audio aplikacja pozwoli bez zbędnych komplikacji nagrać narrację albo rozmowę, natomiast użytkownikom zaawansowanym umożliwi również montaż nagranych materiałów i ich korekcję w postprodukcji. Dodatkowym plusem jest fakt, że Audacity jest darmowy i udostępniany na licencji GNU GPL (open source). Poza bezpośrednim nagrywaniem w programie, mikrofon możemy wykorzystać też do klasycznych zastosowań jak rozmawianie przez Discorda w trakcie grania albo przeprowadzenie wideokonferencji przez Skype'a albo Hangouts.
Na urządzeniu znajdziemy pokrętło głośności oraz zintegrowany w nim przycisk wyciszenia mikrofonu, którego aktywacja sygnalizowana jest zmianą koloru diody. Regulacja głośności nie dotyczy jednak poziomu nagrywania dźwięku, tylko odsłuchu. Z tyłu mikrofonu znajdziemy wyjście audio 3.5 mm, za pomocą którego po podłączeniu słuchawek możemy odsłuchiwać dźwięk rejestrowany przez mikrofon albo słuchać audio z komputera. W drugim przypadku należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu wyjścia sygnału w komputerze. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość plączących się kabli oraz umożliwia łatwe i niezależne zarządzenie poziomami nagrywania i odtwarzania dźwięku w komputerze. W połączeniu z kartą Avermedia Live Gamer HD 2 mikrofon stanowił fantastyczny, kompletny zestaw do nagrywania/streamowania gier z komentarzem.
Na koniec dnia nawet najbardziej bogato wyposażony mikrofon nie będzie przydatny, jeżeli jakość nagrywanego audio nie będzie satysfakcjonująca. Na podstawie przeprowadzonych testów i porównań mogę stwierdzić, że Avermedia AM310 gwarantuje nagrania o dobrej jakości, z odpowiednim, naturalnym odwzorowaniem głosu oraz skuteczną izolacją szumów i zakłóceń. Zachęcam do obejrzenia powyższego filmu, w którym sami będziecie mogli przekonać się o jakości dźwięku. Cała narracja zrealizowana została właśnie tym mikrofonem, a podczas samego testu porównuję mikrofon Avermedii do nagrania smartfonem, mikrofonem typu shotgun Rode Videomic oraz mikrofonem Blue Snowball iCE. Przy okazji nie zapomnijcie subskrybować naszego kanału na YouTube oraz oczywiście zostawić like’a. ;)
Na szczęście nie potrzeba żadnych dodatkowych sterowników ani specjalnych programów od Avermedii - wszystko po prostu działa.
W moim osobistym odczuciu mikrofon Avermedia AM310 jest godny polecenia. Warto również podkreślić, że chociaż dedykowany streamerom, mikrofon spełni rolę jako narzędzie dla osób produkujących każdą formę contentu, takich jak narracja w filmach, podcasty czy nagrywanie audiobooków. Oferuje dobrej jakości dźwięk w połączeniu z prostotą użytkowania i praktycznymi funkcjami dodatkowymi. Największy zarzut dotyczy niskiej jakości podstawki, która jest najsłabszym ogniwem całej układanki i sprawia, że całość znacząco traci w moich oczach. Jestem jednak przekonany, że każdy widz, a na pewno każdy słuchacz, będzie zadowolony, jeżeli w odsłuchiwanym materiale napotka dźwięk nagrany mikrofonem AM310 od Avermedii.
Powiązane publikacje

Test Nextbase Piqo 2K - niewielki wideorejestrator za niewielkie pieniądze. Niezła jakość wideo i kilka ciekawych funkcji
3
Test Navitel RS3 Duo Wide - wideorejestrator z dwoma kamerami o ultraszerokim kącie widzenia. Prostota i uniwersalność w jednym
21
Recenzja Realme Buds Air 6 Pro. Bezprzewodowe słuchawki z ANC, wysoką jakością dźwięku i odpornością na zachlapanie
12
Test projektora Vivibright D1000 - sprzęt dla niewymagających, który przyciąga przydatnym zestawem akcesoriów
10